Nietrzymanie moczu po menopauzie – jak poradzić sobie z tym problemem?

Zdjęcie autorstwa Marcus Aurelius z Pexels

Przekwitanie to trudny czas w życiu każdej kobiety, bowiem często boryka się ona z różnego typu problemami, związanymi z cerą, wagą czy gorszym samopoczuciem psychicznym. Przypadłością, na którą często uskarżają się kobiety w wieku menopauzalnym i pomenopauzalnym, jest nietrzymanie moczu. Jaka jest przyczyna tego problemu i w jaki sposób sobie z nim poradzić?

Przyczyny nietrzymania moczu po menopauzie

Nietrzymanie moczu po menopauzie to problem, który dotyka wiele kobiet. Jego przyczyny mogą być różne, jednak lekarze najczęściej wymieniają wśród nich:

  • naturalne procesy starzenia się tkanek (stają się mniej elastyczne, suche i cieńsze),
  • spadek poziomu estrogenów,
  • infekcje dolnych dróg moczowych, na które narażone są kobiety po 50. roku życia.

Zazwyczaj nietrzymanie moczu przybiera dwie formy:

  • naglące nietrzymanie moczu – spowodowane jest niekontrolowaną czynnością wypieracza pęcherza moczowego,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – pojawia się w czasie wstawania, schylania się czy siadania.

Jak leczyć nietrzymanie moczu po menopauzie?

Choć nietrzymanie moczu po 50. roku życia nie jest traktowane jako objaw chorobowy, warto zgłosić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu bądź do ginekologa. Na początek specjalista zaleci wykonanie badań, wśród których należy wymienić przede wszystkim analizę oraz posiew moczu. Lekarz zbierze wywiad oraz przeprowadzi badania czynnościowe, na podstawie których będzie w stanie postawić diagnozę. Leczenie nietrzymania moczu po menopauzie ma najczęściej charakter objawowy, bowiem trudno poradzić sobie bezpośrednio z jego przyczyną. Lekarz może podjąć decyzję o stosowaniu przez pacjentkę kremów i czopków dopochwowych z estrogenem. Jeśli kobiecie dodatkowo towarzyszą inne, utrudniające codzienne funkcjonowanie symptomy, specjalista może przepisać leki hormonalne o działaniu ogólnoustrojowym. Niemniej jednak ostateczną decyzję podejmuje się na podstawie otrzymanych wyników badań oraz przeprowadzonego z pacjentką wywiadu. Ważne, aby każdego dnia kobieta ćwiczyła mięśnie Kegla, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę dna miednicy. Leczenie nietrzymania moczu warto wspomagać wkładkami chłonnymi – dobre źródło informacji na ich temat można znaleźć tutaj https://chlonne24.pl/.

Nietrzymanie moczu po menopauzie – jak sobie pomóc?

Nietrzymanie moczu po menopauzie może nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale również odbiera pewność siebie i chęć do prowadzenia aktywnego życia towarzyskiego. Tymczasem kobieta po 50. roku życia jest przecież w sile wieku, a świat stoi przed nią otworem. Jak więc sobie pomóc? Oczywiście, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że za nietrzymaniem moczu nie kryje się większy problem. Na co dzień warto natomiast używać wkładek urologicznych dla kobiet, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Wysokiej jakości wkładki urologiczne można zakupić w sklepie internetowym https://chlonne24.pl/wkladki-urologiczne-dla-kobiet. Kobiety powinny zakładać je na dzień, a także na noc. Wkładki urologiczne wyglądają niczym podpaski – idealnie dopasowują się do kształtu ciała, a dodatkowo są one wykonane z przyjaznego skórze materiału. Warto zwrócić uwagę na stopień chłonności konkretnych wkładek urologicznych – kobiety z lekkim nietrzymaniem moczu mogą wybrać cieńsze wkładki, jednak w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu dobrze jest postawić na te najbardziej chłonne. Należy pamiętać o regularnej wymianie wkładek, co zapewni jeszcze większe poczucie komfortu.

PODZIEL SIĘ: