Potliwość i wahania nastroju – czy mogą być objawami menopauzy?

Podczas menopauzy kobiety zmagają się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jednymi z nich są potliwość oraz częste wahania nastrojów.


U kobiet w okresie przekwitania spada produkcja estrogenów – żeńskich hormonów. Wiąże się to z występowaniem szeregu dolegliwości, jak uderzenia gorąca, spadek libido czy bezsenność. Jednymi z objawów jest też nadmierna potliwość oraz częste wahania nastroju.
Potliwość
Nadmierne pocenie się można zminimalizować, stosując się do pewnych zasad. Przede wszystkim, warto zadbać o swoją wagę. Osoby otyłe są bardziej narażone na nadmierne pocenie się w okresie klimakterium. Zła dieta, zbyt duży ciężar ciała powoduje częstsze uderzenia gorąca, a tym samym pobudza gruczoły potowe do pacy.
Aby załagodzić dolegliwości należy pić duże ilości wody, natomiast unikać słodzonych napojów. Przyda się odpowiednie ubranie, w zimie najlepiej na tzw. „cebulkę”, latem wato zadbać o to, by w szafie znalazło się cos lekkiego i przewiewnego. W nocy, przed snem warto wywietrzyć pokój i zadbać w nim o odpowiednią temperaturę.
Wahania nastroju
Menopauza wiąże się też ze złym samopoczuciem oraz jego częstymi wahaniami. Takie zaburzenia przechodzą zwykle z jednego skrajnego stanu, w drugi: od fali zadowolenia nawet po stan depresyjny. Jest to nie tyle męczące dla otoczenia, jak również samej kobiety. Mogą pomóc herbaty ziołowe i ograniczenie sytuacji stresowych, jednak kiedy dolegliwość jest bardzo męcząca, warto zapytać lekarza o metody hormonalne.
Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: