Dokuczliwe uderzenia gorąca

sposoby na uderzenia gorąca, HTZ, terapia zastępcza, fitoestrogeny, wysiłek fizyczny, ostatnia miesiączka, menopauza, objawy menopauzy, łagodzenie objawów menopauzy

Uderzenie gorąca są postrzegane przez większość kobiet jako irytujące i kłopotliwe. Nie da się bowiem ich przewidzieć, ani tym bardziej im zapobiec. Nieestetyczne czerwone plany, zaczerwienione policzki, spocona twarz – chociaż uderzenia gorąca trwają od niecałej do kilku minut – wyglądają nieestetycznie na kobiecej twarzy.

Pierwsze uderzenia gorąca mogą występować już 3 lata przed pojawieniem się menopauzy. Wynikają one głównie ze spadku poziomu estrogenów w organizmie oraz zaburzeń na tle procesów termoregulacyjnych.

Postępowanie przy uderzeniach gorąca

Co robić kiedy borykasz się takim problemem? Poszukaj pomocy u swojego ginekologa bądź endokrynologa. Zleci on niezbędne badania oraz zaproponuje sposób leczenia oraz łagodzenia objawów. Jeśli będą one szczególnie dokuczliwe, zastanów się nad zastosowaniem HTZ, czyli leczenia hormonalnego.

Terapia zastępcza

Tak inaczej nazywana jest terapia hormonalna, która przynosi ulgę wielu kobietom i obniża częstotliwość występowania uderzeń gorąca aż do 90%. W trakcie jej trwania przyjmuje się najczęściej mieszankę estrogenów z progesteronem. Zaleca się aby podawać jak najmniejszą dawkę hormoówu w możliwie jak najkrótszym czasie, ze względu na wzrost  ryzyka wystąpienia wylewu w tym wieku.

Pomocne metody naturalne

Badania wykazały, iż przyjmowanie w okresie menopauzy tzw. fitoestrogenów, czyli związków pochodzenia roślinnego, które posiadają strukturę podobną do estrogenów, korzystnie wpływa na  zminimalizowanie uporczywych objawów związanych z przekwitaniem.

Łagodzenie skutków

Jeśli borykasz się z uderzeniami gorąca i chciałabyś mieć możliwość jak najszybszego uporania się z nimi w każdej sytuacji, pamiętaj o ubiorze na cebulkę, który zapewnia niezbędny komfort oraz możliwość zrzucenia niepotrzebnych warstw odzieży w celu ochłodzenia organizmu, odpowiednim nawodnieniu, unikaniu używek oraz gorących płynów i posiłków, częstym wietrzeniu pomieszczeń. Pamiętaj również o umiarkowanym i regularnym wysiłku fizycznym.

Menopauza nie jest łatwym okresem w życiu kobiety. Wiele jednak zależy od naszego podejścia i nastawienia.

PODZIEL SIĘ: