Menopauza to czas na pielęgnację samej siebie

Menopauza to czas na pielęgnację samej siebie
artem beliaikin z Unsplash

Nie ma od niej ucieczki i choć większość kobiet na świecie nie chce doświadczać okresu przekwitania, to warto wiedzieć, że menopauza jest potrzebna kobietom i pełni ważną rolę w ich życiu. Zamiast pielęgnowania lęku przed nieuchronnym jej nadejściem, warto wiedzieć o niej więcej, tym bardziej, że każda kobieta przechodzi ją zupełnie inaczej.

To nie choroba

Wraz z upływem lat organizm kobiety zaczyna dawać sygnały, że traci zdolność rozrodczą. Jajniki przestają produkować jajeczka, zmienia się gospodarka hormonalna, a mniejszy poziom estrogenów odpowiada za całkowity zanik miesiączkowania. U większości kobiet proces menopauzy rozpoczyna się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami: drażliwością, przygnębieniem, uderzeniami gorąca, kołataniem serca, kłopotami z pamięcią. Jej pewną obecność potwierdza brak miesiączki przez co najmniej rok czasu. Jednak najbardziej nieprzyjemne odczucia związane są z kobiecą psychiką – większość kobiet wypiera ze świadomości istnienie menopauzy lub nie chce się do niej przyznać. W powszechnym mniemaniu, klimakterium jest bowiem oznaką utraty kobiecości i dowodem na starzenie się. Tym bardziej, że brak estrogenów wypływa na kobiecą urodę: skóra traci jędrność, pojawiają się wyraźne zmarszczki, a włosy szybciej siwieją.

Zalety „pauzy”

Menopauza jest naturalnym procesem, któremu podlegać będzie każda kobieta. Warto wiedzieć, że intensywność dolegliwości, które jej towarzyszą, ma bardzo indywidualny zakres, co jest związane z genami i unikalną gospodarką hormonalną każdej kobiety. Świadomość istnienia klimakterium i brak lęku przed jego objawami są fundamentami procesu akceptacji, z którym musi się zmierzyć każda z nas. Na pewno udane relacje z najbliższymi pozwalają podchodzić do tego czasu z dystansem i pełną akceptacją. Według naukowców, menopauza to przygotowanie do nowej roli w życiu kobiety – byciu babcią, która pomaga w wychowaniu wnuków, ale nie jest tak zaangażowana w ten proces, jak sami rodzice. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele kobiet staje się w tym czasie bardzo opiekuńczymi dla swoich najbliższych. Wiele kobiet wspomina o wyostrzonej intuicji lub drobiazgowości. Często zmiana myślenia wiąże się z przewartościowaniem dotychczasowych związków lub potrzebą naprawiania relacji.

Przede wszystkim zdrowie

Ochrona, którą do tej pory zapewniały kobiece hormony, zaczyna powoli znikać, co oznacza także, że to właśnie w tym czasie kobiety są bardziej narażone na wystąpienie chorób, które do tej pory nie musiały ich niepokoić. Wśród nich znajduje się większe ryzyko rozwoju miażdżycy i wystąpienia zawału czy osteoporozy. Nieoceniona jest także potrzeba samokontroli piersi, wykonywania badań USG lub mammografii oraz cytologii i kontroli układu rozrodczego. Specjalistą, który powinien być w stałym kontakcie z kobietą, która wchodzi lub znajduje się w okresie menopauzy, jest ginekolog. Wiele z kobiet, choć okres menopauzy może sprzyjać odrodzeniu się sfery seksualnej, skarży się na suchość pochwy, częstsze jej infekcje i zakażenia lub wysiłkowe nietrzymanie moczu. Klimakterium to czas, w którym kobieta powinna zaufać ginekologowi i szczerze mówić o najdrobniejszych zmianach, które zauważa w swoim ciele i zachowaniu. Dzięki współczesnym, bardzo nowoczesnym lekom, indywidualnie dobranej zastępczej terapii hormonalnej, kobiety nie odczuwają tak silnych dolegliwości menopauzy, jak dawniej – podkreśla dr Leszek Czekański z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego. Współczesne kobiety nie powinny się w ogóle bać tego etapu swojego życia, ale muszą pamiętać o profilaktyce oraz częstszym i szczerym kontakcie z ginekologiem – dodaje dr Czekański z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Bądź dla siebie dobra

Kobiety, które obawiają się menopauzy, powinny skupić się na samoobserwacji i wprowadzeniu dobrych zmian w swoim życiu, zwłaszcza takich, które pozwolą na bardzo optymistyczne przejście okresu klimakterium. W warstwie psychicznej będzie to wsparcie najbliższych i akceptacja samej siebie. W życiu codziennym ważne okaże się wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i rzucenie palenia, które w tym czasie wyjątkowo brutalnie „okrada” kobiety ze zdrowia i przyspiesza starzenie się organizmu. Uważna dieta to także większa świadomość jedzenia i tego jak wpływa ono na nasze zdrowie: czytanie etykiet, wybór żywności bio oraz zwiększenie porcji warzyw i owoców na rzecz rezygnacji z żywności przetworzonej oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Pasje lub umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna to także bariera przed skutkami menopauzy. Warto też zwrócić uwagę na zioła, których stosowanie, skonsultowane z lekarzem, może wpłynąć dobroczynnie na zdrowie i samopoczucie kobiety. Jednakże niezależnie od wieku i etapu kobiecego życia, najbardziej skutecznym antidotum na menopauzę jest… uśmiech poparty zaufaniem do samej siebie i troską o zdrowe i życie.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: