Jak zbudowane jest ludzkie oko

Jak zbudowane jest ludzkie oko
Amanda Dalbjörn z Unsplash

Człowiek według powszechnej opinii wyposażony jest w pięć zmysłów. Chociaż neurobiolodzy sprzeczają się w tej kwestii, niektórzy z nich bowiem twierdzą, że zmysłów jest więcej. Niezaprzeczalnym jednak jest fakt, że zmysł wzroku to jeden z najcenniejszych i najważniejszych darów, jakie człowiek posiada. A oczy są głównymi wykonawcami procesu widzenia.

Budowa oka to wiele połączonych ze sobą części, oczywiście tym najbardziej istotnym jest gałka oczna, której zadanie to odbieranie wrażeń wzrokowych, obrazów i przetwarzanie ich. Następnie jest błona środkowa, która w zasadzie złożona jest z trzech elementów – naczyniówki, odpowiadającej za odżywianie siatkówki, ciała rzęskowego, którego zadaniem jest utrzymywanie soczewki w określonej pozycji oraz tęczówki, która ogranicza ilość światła wpadającego do oka.  Siatkówka to błona odpowiedzialna za odbiór obrazu a fotoreceptory znajdujące się w niej rozpoznają barwy i rozróżniają światło od ciemności.

Soczewka umożliwia człowiekowi ostre widzenie bez względu na to jaka odległość dzieli go od obiektu zainteresowania. Umocowana jest więzadłami pomiędzy tęczówką a ciałem szklistym gałki ocznej. Kolejno warto wspomnieć o aparacie ruchowym, składającym się z mięśni i umożliwiającym poruszanie się gałki. Aparat ochronny to w istocie kilka mniejszych części wpływających na bezpieczeństwo oka. Oczodół, powieki oraz rzęsy, spojówka i narząd łzowy. Elementy te chronią oko przed urazami mechanicznymi, zanieczyszczeniami oraz nadmiarem światła. Budowa oka zwieńczona jest połączeniem z układem nerwowym. Nerw, znajdujący się w oczodole, przenosi informacje do korowego ośrodka wzroku, który to mieści się w płacie potylicznym.

Inspiracja: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: