Jak sobie radzić z problemem nietrzymania moczu

Problem niekontrolowanego wycieku moczu, zwykle podczas wykonywania czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha, to tzw. nietrzymanie moczu. Do najczęściej spotykanych form tej wstydliwej dolegliwości należy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jak radzić sobie z takim problemem?
Każda osoba, niezależnie od wieku i płci, która zauważy u siebie problem z niekontrolowanym oddawaniem moczu, powinna zgłosić się do lekarza. Nietrzymanie moczu można leczyć, a im szybciej trafimy pod opiekę specjalisty, tym mniej ingerencyjne techniki przynoszą oczekiwane rezultaty. Jest to niezwykle ważne, szczególnie wśród kobiet przechodzących menopauzę, ponieważ wiotczenie mięśni układu moczowego, zwykle stanowi efekt obniżonego poziomu estrogenu.
Leki oraz odpowiednia rehabilitacja, pozwalają na nieinwazyjne prowadzenie terapii. Ważne jest jednak wczesne rozpoznanie problemu i szybkie rozpoczęcie procesu leczenia. Nigdy nie należy się łudzić, że problem sam minie. Zwlekanie z wizytą u lekarza może okazać się zgubne, a jedynym rozwiązaniem problemu będzie zabieg chirurgiczny.
Istnieje kilka, prostych sposobów na radzenie sobie z problemem nietrzymania moczu. Najważniejsze są mocne mięśnie układu moczowo-płciowego, które odpowiadają nie tylko za przyjemne doznania w trakcie stosunku, ale i pozwalają na kontrolowanie oddawania moczu. Istnieją specjalne ćwiczenia na tzw. mięśnie Kegla, które skutecznie pomagają walczyć z tą przypadłością. Dodatkowo warto stosować dietę przyjazną naszemu zdrowiu i prowadzić aktywny (jednak niezbyt intensywny) tryb życia. Metody te bywają pomocne także osobom, które już zauważyły u siebie problem nietrzymania moczu. Lepsza dieta i regularne ćwiczenia pozwalają skutecznie walczyć z tą przypadłością.

PODZIEL SIĘ: