Jak uporać się z zimnymi potami?

Jak się uporać z zimnymi potami?

Zimne poty nie są dolegliwością szczególnie utrudniającą nam codzienne funkcjonowanie, jednak mimo wszystko stanowią źródło dyskomfortu. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, aczkolwiek z tym zjawiskiem częściej borykają się panie. Jak się z nim uporać?

Nieoceniona diagnoza i pomoc lekarska

Aby rozprawić się raz na zawsze z zimnymi potami należy przede wszystkim gruntownie się przebadać. Skierujmy zatem kroki do gabinetu naszego lekarza rodzinnego i opiszmy mu objawy z jakimi zapewne borykamy się od dłuższego czasu. Podajmy wszystkie informacje dotyczące naszego stanu zdrowia, nawet te, które pozornie mogą nam się wydawać nieistotne. Mogą one bowiem się okazać kluczowe w diagnozie danego schorzenia.

Różne choroby

Zimne poty mogą towarzyszyć różnym chorobom takim jak choroby serca, choroby układu krążenia, cukrzyca, problemy z tarczycą i wiele innych. Nie należy jednak niepotrzebnie panikować tylko w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je ze specjalistą, który postawi diagnozę oraz zaleci dalszy sposób postępowania.

Niepotrzebny stres

Zła dieta, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej oraz nadmierny stres sprawiają, że zimne poty mogą pochodzić ze strony naszego układu nerwowego. Przyjrzyjmy się zatem trybowi życia jaki prowadzimy i dokonajmy niezbędnych zmian. Pamiętajmy jednak, że objawy ustępują dopiero po czasie. Poświęćmy czas naszym zainteresowaniom, pasji i częściej wypoczywajmy. Wiele zależy od naszego podejścia. Jeśli jednak nie zauważymy jakiejkolwiek poprawy naszego stanu zdrowia – może warto by pomyśleć nad udaniem się do psychologa?

W przypadku nagłego ataku stosujmy techniki relaksacyjne. Oddychajmy spokojnie i głęboko oraz przyjmijmy komfortową pozycję. Pomyślmy również o czymś miłym i starajmy się wyciszyć. Pamiętajmy również, że umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny jest największym sprzymierzeńcem w procesie minimalizowania częstotliwości występowania zimnych potów, ponieważ poprawia nasze samopoczucie oraz stabilizuje pracę układu krążenia.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: