Menopauza przyczyny

Menopauza to inaczej ostatnia miesiączka. Na ogół przypada ona na wiek ok. 50 r.ż., niemniej okres menopauzalny rozpoczyna się już kilka lat przed tym momentem, i trwa również po jego nadejściu. Procesy menopauzalne zaczynają się po 40 roku życia. Wtedy do w ciele kobiety zachodzą pewne zmiany. Do najważniejszych należą zmiany hormonalne – jajniki w pewnym momencie zaprzestają produkcji żeńskich hormonów płciowych – estrogenów.

Estrogeny, a menopauza.

Spadek poziomu tego hormonu wpływa na pojawienie się pierwszych symptomów menopazy, dolegliwości ze strony psychiki (nadwrażliwość, lęki, stany depresyjne, huśtawki nastrojów), jak i fizjologii (zmiany w wyglądzie cery, nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, potliwość, kłopoty ze snem, suchość pochwy, stany zapalne w obrębie narządów intymnych, wzrost wagi). Z czasem zaniżony poziom estrogenów może prowadzić również do rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu, osteoporozy (w wyniku spadku gęstości kości), cukrzycy, otyłości (wzrost poziomu złego cholesterolu, spowolnienie przemiany materii), chorób układu sercowo – naczyniowego. Oczywiście ilość objawów oraz ich nasilenie zależą od indywidualnych przypadków.

Wcześniejsza menopauza.

Menopauza może nadejść również szybciej. Zależy to od czynników, na które bezpośredni wpływ ma kobieta. Współcześnie wiadomo już, że niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów czy korzystanie z innych używek przyspiesza proces przekwitania. Czynniki te mogą również sprawiać, że objawy towarzyszące menopauzie będą bardziej nasilone i uciążliwe. Dlatego wchodząc w okres dojrzałości warto pomyśleć o profilaktyce. Odpowiednia dieta, regularnie przeprowadzane badania, unikanie używek co prawda nie zniwelują objawów menopauzy, niemniej pozwolą przejść ją w sposób płynny.

PODZIEL SIĘ: