Objawy klimakterium

Klimakterium obejmuje nie tylko menopauzę (a więc okres, w którym przypada ostatnia miesiączka w życiu kobiety), ale też kilka lat przed tym momentem oraz po nim. Z czasem organizm kobiety przestaje produkować estrogeny, co prowadzi do utraty równowagi hormonalnej i wpływa na codzienne funkcjonowanie, zdrowie i samopoczucie. Pierwsze objawy sygnalizujące, iż kobieta wkracza w wiek późnej dojrzałości, pojawiają się już po 40 roku życia (w zależności od uwarunkowań indywidualnych). Menopauzy nie da się uniknać, jednak symptomy jej towarzyszące mogą być uciążliwe – zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny.

Objawy klimakterium.

Do fizycznych objawów wchodzenia w klimakterium zaliczamy m.in. nadmierną potliwość (również nocną), uderzenia gorąca (z czasem przybierające na sile oraz częstotliwości), uczucie przewlekłego zmęczenia, bezsenność, suchość pochwy, podwyższone ciśnienie, podwyższony poziom złego cholesterolu. W wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie spada również gęstość kości. Kobiety przechodzące klimakterium (także po ostatniej miesiączce) są bardziej narażone na takie choroby jak osteoporoza (powodująca częste złamania – nawet podczas codziennych czynności), miażdżyca, udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa. Nie można przy tym lekceważyć symptomów dotyczących sfery psychicznej i emocjonalnej (z których często żartujemy sobie, tymczasem kobietom przechodzącym menopauzę wcale do śmiechu nie jest).

Zmienność nastrojów.

Uciążliwe objawy to na przykład: osławiona poniekąd zmienność nastrojów (wynikająca oczywiście ze zmian hormonalnych), trudności w zapamiętywaniu, koncentracji, zupełny brak zainteresowania sferą erotyczną, stany depresyjne. Na szczęście większość wymienionych wyżej objawów można zminimalizować przy pomocy odpowiedniej terapii. Doskonałym rozwiązaniem jest również rozpoczęcie działań profilaktycznych, na kilka lat przed wejściem w określony wiek. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i przeprowadzanie badań z pewnością przyniosą w przyszłości pozytywne rezultaty.

PODZIEL SIĘ: