Po czym poznać, że to już przekwitanie?

Życie kobiety podzielone jest na poszczególne etapy, które w znacznym stopniu regulowane są przez zegar biologiczny. Z biegiem czasu, nawet najbardziej zadbane kobiety, przychodzi ten moment, gdy zastanawiamy się czy to już menopauza.
Okres przekwitania (nazywany również menopauzą lub klimakterium) to naturalny proces biologiczny jaki zachodzi w organizmie każdej kobiety. Prawidłowy czas rozpoczęcia menopauzy to ok. 50 rok życia (+/- 3 lata), jednak pierwsze symptomy mogą zacząć występować już znacznie wcześniej. Uznaje się jednak, że klimakterium to okres następujący, gdy krwawienie ustępuje i nie pojawia się przez okres kolejnych 12 miesięcy, przy równoczesnym wykluczeniu innych przyczyn miesiączkowania.
Brak krwawienia miesiączkowego to tylko jeden z sygnałów jakie mogą stanowić wyraźny znak rozpoczęcia przekwitania. Ponadto występują inne objawy fizyczne i psychiczne pozwalające rozpoznać menopauzę.
Do fizycznych objawów zalicza się m.in.:
uderzenia gorąca – zwykle rozpoczynają się w okolicach twarzy, by promieniując przesuwać się wzdłuż klatki piersiowej i dalej na resztę ciała, dodatkowo często towarzyszą im dreszcze i tzw. zimne poty, które najczęściej występują w nocy,
kołatanie serca – w zależności od określonego przypadku, mogą być mniej lub bardziej intensywne,
problemy układu moczowego, takie jak powtarzające się infekcje dróg moczowych i nietrzymanie moczu,
uczucie suchość w pochwie, które wywołuje ból w czasie stosunków płciowych,
zmiany w obrębie skóry, takie jak: zmarszczki, utrata jędrności, suchość, wiotczenie skóry piersi,
problemy z nadmiernym wypadaniem włosów i osłabionymi paznokciami.
Wielu specjalistów podkreśla, że menopauza to nie tylko objawy fizyczne. Psychika kobiet w tym okresie jest niezwykle wrażliwa i często dochodzi do zaburzeń, które trudno zrozumieć nawet samej kobiecie. Jeżeli jesteś kobietą po 40. roku życia i zaobserwujesz u siebie zmienność nastrojów, drażliwość, płaczliwość, nagły spadek libido, problemy z bezsennością, a także zaniki pamięci i kłopoty z koncentracją, to mogą być wyraźne sygnały przekwitania. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi początek menopauzy.

PODZIEL SIĘ: