Nadreaktywny pęcherz – co to oznacza?
Pojęciem nadreaktywny pęcherz tak naprawdę określa się cały zespół objawów, świadczących o zaburzeniach w obrębie funkcjonowania układu moczowego. Skala nasilenia problemu oraz samych jego symptomów może być zróżnicowana. Jednak ze względu na ich charakterystykę pojawienie się owych symptomów zawsze bywa mocno uciążliwe dla pacjenta Za główną przyczynę występowania tego schorzenia uważa się nieprawidłowości neurologiczne związane z nerwami odpowiedzialnymi za prawidłową pracę układu moczowego. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Nadreaktywny pęcherz pod lupą
Niekontrolowane oddawanie moczu wraz z występującym stale uczuciem silnego parcia na pęcherz, to główne objawy zespołu nadreaktywnego pęcherza, dolegliwości ze strony układu moczowego, która może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jej rozwój przypisywany jest zaburzeniom w funkcjonowaniu zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu moczowego, w tym również kontrolę pęcherza. Zdarza się, że zespół nadreaktywnego pęcherza występuje wraz z innymi, najczęściej przewlekłymi chorobami, takimi jak m.in.: cukrzyca, zespół jelita drażliwego, choroba Alzheimra, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona.
Stopień nasilenia objawów dolegliwości może wzrastać wraz z wiekiem zwłaszcza w okresie menopauzy u kobiet oraz wystąpienia prostaty u mężczyzn. Odczuwanie potrzeby oddania moczu może pojawiać się bez względu na jego faktyczną ilość, nagromadzoną w pęcherzu moczowym, także wtedy, kiedy jest on niemal pusty. Wśród pozostałych objawów nadreaktywnego pęcherza wymienia się częstomocz, częstomocz nocny (nykturia) oraz tzw. parcia naglące, którym często towarzyszy ból i potrzeba niepohamowanego, natychmiastowego oddania moczu. Wszystkie te objawy mogą pojawiać się razem lub występować pojedynczo.
Częste i niekontrolowane oddawanie moczu w połączeniu z nieustającym, niekiedy silnym parciem na pęcherz potrafi być na tyle dokuczliwe, iż znacznie ogranicza aktywność pacjenta, nierzadko zmuszając go do izolacji i wycofania się z życia społecznego. Zmaganie się z tymi uciążliwymi objawami, a także wstydem i ciągłą obawą przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji mocno rzutuje na samopoczucie chorego, znacznie je obniżając. Dlatego dolegliwość ta wymaga podjęcia konkretnych działań, wśród których najważniejszym bez wątpienia jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Jako że nadreaktywny pęcherz może być wynikiem chorób ogólnoustrojowych do rozpoczęcia leczenia potrzebna jest diagnoza przeprowadzona w oparciu o badania dotyczące układu moczowego, a także ogólne badania diagnostyczne.
Postaw na komfort!
Leczenie problemów wynikających z nadreaktywnego pęcherza wymaga czasu, dlatego też warto w trakcie jego trwania zadbać o swój komfort stosując chłonne produkty higieniczne. Są to artykuły do higieny intymnej o zwiększonym stopniu chłonności przeznaczone dla osób zmagających się problemem nietrzymania moczu, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dostępne w różnych wariantach (wkładki, bielizna chłonna, pieluchomajtki) mogą być stosowane bez względu na stopień zaawansowania schorzenia. Za sprawą swojej budowy, doskonale dopasowują się do kształtu ciała i dobrze do niego przylegają, zapewniając wysoki poziom ochrony przed przeciekaniem. Dodatkowo absorbują nieprzyjemne zapachy, poprawiając samopoczucie chorego.