Jak uporać się z huśtawką nastrojów?
Menopauza w świadomości społecznej zapisała się jako okres, w którym kobieta cierpi z powodu huśtawki nastrojów. Ogólne rozdrażnienie odbija się negatywnie na życiu towarzyskim. W jaki sposób można walczyć z huśtawką nastrojów?
Problemy emocjonalne sprawiają, iż życie pań w okresie menopauzy zamienia się w piekło. Gdy euforia przeplata się z chandrą, cierpi kobieta i jej bliscy. Złość i gniew muszą znaleźć ujście. Badania wskazują, iż najczęściej wyładowujemy się na najbliższych, ponieważ wiemy, że z ich strony nic nam nie zagraża.
Techniki relaksacyjne
Z huśtawką nastrojów można walczyć na wiele sposobów. Świetne rezultaty przynoszą medytacje. Techniki relaksacyjne, które wywodzą się z Dalekiego Wschodu, pozwalają zapanować nad emocjami. Wyciszenie sprawia, iż zaczynamy spoglądać na problemy z nowej perspektywy.
Ruch na świeżym powietrzu
Wysiłek fizyczny pozwala rozładować stres. Po 10-kilometrowym spacerze nie mamy sił na bezsensowne kłótnie. Doceniamy wygodny fotel, szklankę zimnej wody i delikatny powiew wiatru. Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, zwane też hormonami szczęścia.
Ciekawa lektura
Czasem warto oderwać się od problemów, czytając książkę. Zagłębiając się w skomplikowane losy bohaterów, zapominamy o troskach. Gdy oddajemy się lekturze ciekawej książki, nasz mózg resetuje się. Relaks pozwala znaleźć rozwiązanie problemu, o którym wcześniej nie pomyślałyśmy.
Hormonalna terapia zastępcza
Jeśli ogólne rozdrażnienie utrudnia normalne funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz nie ma prawa oceniać naszego zachowania. Jego zadanie sprowadza się do niesienia pomocy pacjentom. Jeśli specjalista uzna, że nie istnieją przeciwwskazania do stosowania HTZ, może przepisać stosowny specyfik.
W związku z tym, iż huśtawka nastrojów znacząco obniża jakość życia, warto skorzystać z powyższych rad. Walka z ogólnym rozdrażnieniem nie musi sprowadzać się do zażywania medykamentów. Czasem wystarczy spacer i dobra książka.