Jak łagodzić menopauzę?

Menopauza stanowi trudny etap w życiu kobiety. W jej organizmie dokonują się radykalne zmiany. Czym jest menopauza i jak przezwyciężyć lęk, który jej towarzyszy? U źródeł menopauzy leży stopniowe wygasanie aktywności jajników. Te parzyste narządy rozrodcze odpowiadają za syntezę żeńskich hormonów płciowych.

Początkowo ustaje synteza progesteronu, później obniża się produkcja estrogenów. Wskutek opisanych zmian dochodzi do zaburzeń regulacji autonomicznego układu nerwowego, które znajdują odzwierciedlenie w psychice. Przekwitaniu często towarzyszą uderzenia gorąca, bóle głowy, ogólne rozdrażnienie czy nadmierna płaczliwość. Wymienione dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie i często odbijają się rykoszetem na samopoczuciu bliskich. Na szczęście nie musimy męczyć się z objawami towarzyszącymi klimakterium. Współczesna medycyna zna wiele sposobów, które pozwalają przywrócić komfort życia. Na rynku farmaceutycznym nieustannie pojawiają się nowe specyfiki na bazie fitoestrogenów, czyli substancji organicznych wytwarzanych przez rośliny, które w organizmie człowieka działają podobnie jak estrogeny. Hormony roślinne przyłączają się do receptorów estrogenowych neuronów podwzgórza i tym samym pośrednio oddziałują na pracę jajników. Wśród fitoestrogenów wyróżniamy 3 klasy: lignany, stilbeny i flawonoidy. Najczęściej wykorzystywanym źródłem hormonów roślinnych jest soja, która zawiera flawonoidy, głównie izoflawony: genisteinę i daidzeinę.

Fitoestrogeny działają wielokierunkowo. Naukowcy udowodnili, że hormony roślinne: 1) wydłużają cykl menstruacyjny, 2) łagodzą dolegliwości towarzyszące przekwitaniu, 3) obniżają ryzyko wystąpienia osteoporozy, 4) zapobiegają odkładaniu płytek miażdżycowych, 5) obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu sutka, 6) zmniejszają ryzyko przerostu prostaty. Wśród roślin, z których wyodrębnia się fitoestrogeny, wyróżnia się: 1) soję, 2) len zwyczajny, 3) pluskwicę groniastą, 4) czerwoną koniczynę, 5) szyszki chmielu, 6) krokosza barwierskiegO (szafran łąkowy). Do najpopularniejszych suplementów diety na bazie fitoestrogenów należą: Climea, Climagyn, Olimp Menopauzin, Doppelherz Aktiv, Aktiv-Meno, Femestra.

PODZIEL SIĘ: