Przyczyny menopauzy

Menopauza jest etapem życia kobiety, którego nie sposób uniknąć. Proces ten jednak może się rozpocząć się zarówno z przyczyn naturalnych, ale też wywołanych sztucznie (czyli indukowanych). Naturalne przyczyny wynikają ze starzenia się organizmu. Stopniowo następuje proces wygasania czynności jajników, którego efektem jest zanik owulacji oraz produkcji hormonów płciowych – estrogenów oraz progesteronu (i ich syntezy).

Zachwianie równowagi hormonalnej.

Równowaga hormonalna w organizmie zostaje zachwiana, co z kolei prowadzi do wystąpienia szeregu uciążliwych objawów – zarówno ze strony fizjologii jak i psychiki. Jeśli natomiast chodzi o przyczyny sztucznie wywołujące menopauzę, to można je podzielić m.in. na chirurgiczne, farmakologiczne a także związane ze stylem życia. Menopauza bywa wywołana operacyjnym usunięciem jajników wraz z jajowodami, ale często jest też wynikiem uszkodzenia jajników chemioterapią, radioterapią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Charakterystyczne objawy pojawiają się natychmiast po gwałtownym zaniku produkcji hormonów płciowych. Z kolei do czynników nie wywołujących menopauzy od razu, ale znacznie ją przyspieszających należą: operacyjne usunięcie macicy, podwiązanie jajowodów, nałogowe palenie papierosów.

Łagodzenie objawów.

Przedwczesna menopauza, która może mieć miejsce nawet przed 35 rokiem życia, jest zjawiskiem występującym rzadko. Powoduje ją są szereg różnorodnych czynników, takich jak zaburzenia odżywiania, uwarunkowania genetyczne, choroby psychiczne, przewlekły stres, a także zaburzenia pracy układu immunologicznego. Niezależnie od tego, czy przyczyny menopauzy są naturalne czy nie, warto mieć na uwadze, że profilaktyczne badania i zdrowy styl życia zawsze mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Menopauza to nie koniec kobiecości, zaś z uciążliwymi objawami można sobie radzić na wiele sposobów, np. przy pomocy hormonalnej terapii zastępczej, lub terapii fitoestrogenami. Ważne jednak, by skonsultować się uprzednio ze specjalistą.

PODZIEL SIĘ: