Menopauza objawy

Menopauzy nie da się uniknąć. To naturalny proces, etap w życiu kobiety, jej wchodzenia w dojrzałość. Proces zwany klimakterium dzieli się jeszcze na premenopauzę oraz postmenopauzę. Czynność jajników stopniowo zanika, w wyniku czego dochodzi do systematycznego, postępującego spadku poziomu hormonów (estrogenów) we krwi. Rezultatem tego procesu jest utrata równowagi hormonalnej, która może dawać różnego rodzaju objawy. Klimakterium rozpoczyna się zazwyczaj między 45 a 49 rokiem życia, zaś menopauza – ostatnia miesiączka – przypada przeciętnie na wiek 49 – 51 lat.

Uwarunkowania genetyczne.

Wiele zależy jednak od uwarunkowań genetycznych oraz prowadzonego stylu życia. Do pierwszych symptomów okresu menopauzalnego możemy zaliczyć dolegliwości zarówno natury fizjologicznej jak i psychicznej. Huśtawki nastrojów, gorsze samopoczucie, zaburzenia koncentracji, oraz ze strony fizycznej (osławione już) uderzenia gorąca, wzrost poziomu złego cholesterolu… Z czasem spada również gęstość kości (co może prowadzić do osteoporozy jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy), mogą pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu (szczególnie jego wysiłkową postacią). Uderzenia gorąca również ulegają nasileniu i stają się nie tylko dłuższe, ale i częstsze.

Narażenie na choroby.

Pojawiają się także nocne poty, które mogą zaburzać sen i powodować przewlekłe zmęczenie w ciągu dnia. Wraz z upływem miesięcy zakłócenia w równowadze hormonalnej wpływają także na układ krwionośny. Kobiety są bardziej narażone na udar mózgu, rozwój choroby wieńcowej czy zawał serca. Im szybciej zauważymy pierwsze symptomy tym lepiej, bowiem dzięki natychmiastowej interwencji można zminimalizować intensywność kolejnych objawów. W ten sposób normalne funkcjonowanie w menopauzie będzie możliwe.

PODZIEL SIĘ: