Wahania nastrojów – jak sobie z nimi radzić?

Jednym z objawów menopauzy są wahania nastrojów.

W związku z obniżeniem poziomu estrogenów w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian, co daje o sobie znać w postaci nieprzyjemnych dolegliwości. Kobiety mogą zaobserwować u siebie wzmożoną potliwość, uderzenia gorąca i wahania nastrojów. Rozdrażnienie i nieciekawe samopoczucie bardzo często towarzyszą kobiecie w tym okresie. Jak sobie z nimi radzić?

HTZ

Skutecznym sposobem jest rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Jednak nie zawsze jest ona wskazana, poza tym może być powodem wystąpienia innych nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet chorób. Dlatego by uspokoić umysł kobiety często sięgają po naturalne sposoby.

Zioła

Na stan nerwów doskonały wpływ mają zioła. Stosowanie naparów jest bezpieczne dla żołądka i wątroby. W celu ukojenia nerwów sprawdzi się dobrze znana melisa – herbaty na bazie tego zioła można zakupić w każdej aptece. Ponadto, uspokajająco zadziała rumianek czy oczyszczająca zielona herbata.

Aromaterapia

Zapachy są bardzo subtelnym i zmysłowym sposobem, ale działają. Olejki eteryczne można dodawać do kąpieli, wsmarowywać w ciało bądź poprosić partnera o wykonanie za ich pomocą delikatnego masażu. W tym celu sprawdzi się lawenda, ale też inne ulubione zapachy.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: