Uderzenia gorąca

W pierwszym etapie menopauzy często pojawiają się uderzenia gorąca, które są niezwykle uciążliwe.

Tym uporczywym dolegliwościom często towarzyszy nadmierna potliwość i huśtawka nastrojów. Zmiany hormonalne, które dokonują się w organizmie kobiety po 40. roku życia, są przyczyną uderzeń gorąca. Z przeprowadzonych badań wynika, iż ten symptom klimakterium pojawia się u 85% dojrzałych kobiet. Zdarza się, iż uderzenia gorąca pojawiają się trzy lata przed ostatnią miesiączką i kilka lat po ostatnim krwawieniu menstruacyjnym.

Spadek stężenia żeńskich hormonów płciowych znajduje się u źródeł zaburzeń w termoregulacji organizmu. Ciało człowieka broni się przed przegrzaniem i denaturacją białek, zwiększając przepływ krwi przes skórę i stymulując pracę gruczołów potowych. W wyniku zaistniałych zmian panie odczuwają uderzenia gorąca, które zaczynają się na wysokości głowy, a kończą na kończynach.

Dolegliwościom termicznym często towarzyszą problemy związane z nadmierną potliwością, kołatanie serca i ogólne rozdrażnienie. W większości przypadków niepożądane objawy ustępują samoistnie po kilkuinastu minutach. Niestety, czasem dolegliwości są na tyle uciążliwe, iż utrudniają normalne funkcjowanie. Panie, które odczuwają dyskomfort, powinny niezwłocznie skorzystać z porady lekarza.

PODZIEL SIĘ: