Objawy przekwitania
Przekwitanie na ogół nie kojarzy się pozytywnie. Samo słowo jest już stygmatyzujące. W końcu kobiecość wcale nie „przekwita” wraz z wejściem w okres klimakteryjny. To jeszcze jeden naturalny etap życia, którego nie sposób uniknąć. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety mogą jednak dawać pewne uciążliwe objawy, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dlatego też warto się na nie przygotować – stosując odpowiednią profilaktykę, regularnie się badając, a przede wszystkim – zdobywając wiedzę na temat tego, co może nas czekać. Gdy czynność jajników ustaje, spada poziom estrogenów w organizmie.
Równowaga w gospodarce hormonalnej.
W wyniku tego gospodarka hormonalna traci równowagę. To z kolei daje objawy – tak fizjologiczne, jak i psychiczne. Co ciekawe – objawy te mają swój początek nawet na kilka lat przed „właściwą” menopauzą (a więc ostatnim krwawieniem miesięcznym, przypadającym na wiek około 50 – 51 lat). Psychiczne objawy, które ujawniają się stosunkowo wcześnie to na przykład zmienność nastrojów, chimeryczność, gorsze samopoczucie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia libido. Można sobie z nimi poradzić przy pomocy specyfików ziołowych lub syntetycznych (przywracających hormonalną równowagę), ale także dzięki odpowiedniej diecie, oraz wsparciu najbliższych.
Fizjologia kobiety.
Ważne, aby mieć świadomość, że powyższe objawy nie są „winą” kobiety. Jeśli chodzi o symptomy ze strony fizjologii, to do najpowszechniejszych należą: uderzenia gorąca, wysoka potliwość, bezsenność, podwyższony poziom cholesterolu, obniżona gęstość kości, problemy z NTM. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre z objawów ujawniają się dopiero podczas badań – bardzo istotne jest szczególnie kontrolowanie poziomu cholesterolu, ciśnienia, oraz gęstości kości – w okresie przekwitania wzrasta bowiem zagrożenie chorobami układu sercowo – naczyniowego oraz kostnego (jak udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, osteoporoza etc.). Od razu po zauważeniu pierwszych symptomów warto pomyśleć o skutecznej terapii. Przekwitanie samo w sobie nie jest bowiem chorobą, niemniej kobieta w tym okresie życia wymaga szczególnej opieki lekarskiej.