Psychiczne objawy menopauzy

Psychiczne objawy menopauzy

Menopauza jest trudnym okresem dla psychiki kobiety. Panie, które wkraczają w etap przekwitania, często skarżą się na zmniejszone libido, suchość pochwy, hustawkę nastrojów czy problemy z zasypaniem. Czasem uciążliwe objawy menopauzy mogą przerodzić się w depresję, toteż nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety gorzej znoszą psychiczne symptomy przekwitania niż dolegliwości fizjologiczne. Ginekolodzy często skupiają się na zwalczaniu suchości pochwy i uderzeń gorąca, podczas gdy menopauza odbija się negatywnie na psychice pacjentki. Menopauza wiąże się z wygasaniem czynności jajników, czyli narządów rozrodczych odpowiedzialnych za produkcję żeńskich hormonów płciowych. Gwałtowny spadek stężenia estrogenów pogarsza samopoczucie pań.

W 2005 roku przeprowadzono badania w siedmiu europejskich państwach. Ich wyniki są niepokojące. Szacuje się,iż w trakcie przekwitania 90% kobiet skarży się na łagodne objawy depresji. Z kolei 50% pań zmaga się z huśtawką nastrojów. Stany euforii przeplatają się ze stadiami charakterystycznymi dla depresji. Jednocześnie kobiety często nie potrafią zapanować nad negatywnymi emocjami tj. złość, gniew, zazdrość. Panie, które przechodzą menopauzę, często widzą świat w czarnych kolorach. Kobiety, które znajdują się w złej formie psychicznej, powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Czasem wystarczy regularne zażywanie leków, aby świat odzyskał barwy.

PODZIEL SIĘ: