Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy
Pierwsze zmiany hormonalne u kobiet związane z okresem przekwitania, mogą okazać się niezwykle niekomfortowe. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów jest nietrzymanie moczu. Może to w znaczny sposób zmniejszyć jakość życia i zniechęcać do wykonywania szeregu aktywności. Jak temu zaradzić?
Objawy nietrzymania moczu u kobiet w okresie menopauzy
Menopauza powoduje wiele niekomfortowych objawów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niższy poziom hormonu, jakim jest estrogen. Nietrzymanie moczu może wystąpić w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Może to być dla kobiety uciążliwe, wstydliwe i przyczyniać się do zaniechania leczenia. Ten niekomfortowy objaw może się nasilać podczas stresu. Często również kobiety w okresie przekwitania mogą obudzić się, uświadamiając sobie wystąpienie nieprzyjemnej dolegliwości podczas snu. Może to również powodować wystąpienie bezsennych nocy. Niekomfortowe objawy mogą przyczyniać się do zaniechania aktywności fizycznej, ponieważ wzmaga ona takie objawy. Nawet zwykłe kichanie może przyczynić się do nieprzyjemnej sytuacji. Nawet niewielkie wypełnienia pęcherza może skutkować nietrzymaniem moczu. Szereg sytuacji, które narażają kobietę na wystąpienie wstydliwej sytuacji, mogą wzmagać u niej uczucie rezygnacji, a nawet depresji w związku z rezygnacją ze spotkań towarzyskich, wykonywania lubianych dotąd czynności oraz unikanie intymnych sytuacji z partnerem.
Przyczyny nietrzymanie moczu podczas menopauzy
Mniejsza ilość estrogenu przyczynia się do zwiotczenia mięśni brzucha, co z kolei może powodować niekorzystną zmianę położenia pęcherza. Niedobór tego cennego hormonu płciowego może również osłabiać mięśnie zawarte w samym pęcherzu. Dodatkowo wyższe ryzyko wystąpienia tego objawu mają kobiety, które przebyły wcześniej cesarskie cięcie. Przebyta ciąża i porady mogą wzmagać obniżenie narządów, co dodatkowo wpływa na większe ryzyko nietrzymania moczu. Wystąpienie objawów może być również wspomaganie przy zaniedbanie w związku z m.in. nieprawidłową pozycją podczas wydalania moczu czy brak odpowiednich ćwiczeń w obszarze miednicy. Im człowiek starszy, tym większe mniejsza produkcja kolagenu w organizmie oraz trudniejsze utrzymanie prawidłowej wagi. To może dodatkowo przyczyniać się do wystąpienia nietrzymania moczu. Głównymi czynnikami wpływającymi na wystąpienie przykrych objawów są:
– zmiany w organizmie spowodowane przez naturalny proces starzenia,
– dodatkowe zmiany spowodowane przez przebyte operacje, ciąże, cesarskie cięcie lub poród,
– nieprawidłowe nawyki dodatkowo wspomagające wystąpienie objawu.
Nietrzymanie moczu podczas menopauzy — jak zaradzić?
Najbardziej skutecznym i najczęściej wybieranym przez kobiety w okresie menopauzy sposobem na poradzenie sobie z problemem jest zastosowanie terapii hormonalnej. Będzie ona powodowała podwyższenie zbyt niskiego poziomu estrogenów i w efekcie spowoduje ustąpienie szeregu negatywnych objawów. Zalecane są również odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie w porządnym obszarze oraz zachowanie odpowiednich nawyków dotyczących higieny intymnej. Zanim jakość życia pojawi się w sposób radykalny potrzeba nieco czasu. Pomocne w przypadku nietrzymania moczu może okazać się również zamieniania kawy na inny napój, który nie ma właściwości moczopędnych oraz zastosowanie diety wpływającej w pozytywny sposób na układ hormonalny kobiety. Wcześniej kobiety mogą zabezpieczyć się przed nieprzyjemnym incydentem poprzez zakup majtek chłonnych lub wkładek urologicznych. Może to przyczynić się do większego poczucia bezpieczeństwa i komfortu życia. Bardzo dobrej jakości produkty tego rodzaju są oferowane przez firmę chłonne24.