Nadciśnienie a HTZ
Hormonalna terapia zastępcza może mieć wpływ na wahania ciśnienia krwi.
Wejście przez kobietę w okres menopauzy to odczuwanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Nerwowość, zmiany nastrojów, potliwość to tylko niektóre z nich. Wiele kobiet decyduje się wtedy na rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Przyjmowanie hormonów pozwala uregulować ich stężenie w organizmie oraz pozbyć się nieprzyjemnych objawów menopauzy.
Uważa się, że hormonalna terapia zastępcza ma zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na zdrowie pacjentki. Tak właśnie jest w przypadku skoków czy obniżenia ciśnienia tętniczego w czasie jej stosowania. Co prawda, dawniej stosowane preparaty w HTZ miały wyraźnie niekorzystny wpływ na ciśnienie, jednak obecnie wciąż ulepszane metody mogą nawet pomóc w jego uregulowaniu.
Oczywiście, zmiany ciśnienia przy rozpoczęciu terapii hormonalnej mogą się pojawić. Hormony z jednej strony wpływają na wzrost ciśnienie tętniczego, z drugiej jednak rozszerzając naczynia krwionośne prowadzą do jego spadku. Skoki ciśnienia można więc zauważyć, jednak głównie bezpośrednio po rozpoczęciu przyjmowania HTZ. Jeśli jednak taki stan się utrzyma, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o kolejnych działaniach.
Aleksandra Wiktor