Menopauza leczenie
Menopauza nie jest chorobą. To naturalny proces, który prędzej czy później zachodzi w życiu każdej kobiety. Towarzyszące mu objawy mogą być jednak kłopotliwe oraz znacząco obniżać jakość życia. Zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej (nagły, a następnie systematyczny spadek poziomu estrogenów przy jednoczesnym zaprzestaniu ich produkcji) prowadzą do symptomów zarówno ze strony fizjologii jak i psychiki.
Problemy zdrowotne.
Mamy więc do czynienia z takimi problemami jak: drażliwość, osłabienie koncentracji i pamięci, uderzenia gorąca, przewlekłe zmęczenie, zmienność nastrojów, wysiłkowe nietrzymanie moczu, bóle mięśni, stawów. Dodatkowo menopauza sprawia, że stajemy się bardziej narażone na osteoporozę, chorobę wieńcową, udar mózgu czy nadciśnienie w przyszłości. Również nasza uroda może ucierpieć – pogarsza się kondycja skóry, włosów i paznokci, a metabolizm zwalnia. Na szczęście współczesna medycyna (choć i naturalnej nie można odmówić skuteczności) ma swoje sposoby, by z tymi symptomami się uporać. Przede wszystkim istotne jest, aby zasięgnąć porady specjalisty. Można to zrobić zaraz po zauważeniu pierwszych objawów (którymi zazwyczaj są uderzenia gorąca, męczliwość i drażliwość, a także nieregularne cykle menstruacyjne).
Konsultacje ginekologiczne.
Warto odbyć konsultację ginekologiczną i endokrynologiczną, oraz szczegółowe badania. Pomoże to dobrać odpowiedni rodzaj terapii. Nie zawsze bowiem hormonalna terapia zastępcza jest koniecznością. Jeśli objawy nie występują w dużym nasileniu wystarczyć może suplementacja fitoestrogenami (skądinąd bardzo skuteczna i bez skutków ubocznych), zmiana sposobu odżywiania na bardziej naturalny i bogaty w witaminy i minerały oraz włączenie do codziennego funkcjonowania zajęć sportowych na świeżym powietrzu. Leczenie menopauzy ma bowiem za zadanie nie tylko złagodzenie objawów klimakterium, ale również prewencję chorób w przyszłości. Można powiedzieć, że jedną ze skuteczniejszych form „leczenia” menopauzy jest po prostu długoletnia profilaktyka.