Dlaczego nie kontroluję oddawania moczu?

Problem nieprawidłowego funkcjonowania układu moczowego nie jest przypadłością tylko starszych kobiet. Chorują zarówno młodzi ludzie i dzieci obojga płci. Jednak to właśnie w okresie menopauzy najczęściej pojawiają się pierwsze problemy z nietrzymaniem moczu.
Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak, brak kontroli nad procesem oddawania moczu to efekt osłabienia mięśni dna miednicy. Może to być skutek przebytego porodu lub zmniejsza się w organizmie poziom estrogenu, który odpowiada m.in. za odpowiednie funkcjonowanie mięśni w obrębie jamy brzusznej. Zaburzona gospodarka hormonalna, to najczęstszy problem kobiet w okresie menopauzy. Co gorsze, wiele pań wstydzi się tego i próbuje na własną rękę walczyć z problemem nietrzymania moczu.
Należy także pamiętać, że ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu zwiększa się w przypadku osób z nadwagą, nałogowo palących papierosy lub spożywających nadmierne ilości kofeiny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obecność tych czynników ryzyka pozwala podjąć odpowiednie działania profilaktyczne już znacznie wcześniej.
Panie (jednak nie tylko kobiety powinny zadbać o swój układ moczowy), które zbliżają się do wieku menopauzalnego, powinny zadbać o prawidłową dietę, zrezygnować ze szkodliwych używek, a także regularnie ćwiczyć tzw. mięśnie Kegla, które odpowiadają za prawidłowe trzymanie moczu. Im zdrowsza dieta i mocniejsze mięśnie dna miednicy, tym mniejsze ryzyko powstania wstydliwego problemu. Warto o tym pomyśleć, zanim rozpocznie się wyjątkowo burzliwy okres w życiu kobiety.

PODZIEL SIĘ: