Menopauza a zmiany w psychice kobiet
Wejście w okres menopauzy wiąże się dla kobiety z występowaniem szeregu przykrych dolegliwości.
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Zarówno okres okołomenopauzalny jak i sama menopauza i czas po niej wiąże się z pojawieniem się pewnych objawów. Przyczyną jest zmniejszenie, a następnie całkowite zaprzestanie produkcji żeńskich hormonów – estrogenów.
Niestety, dolegliwości bywają bardzo kłopotliwe. Menopauza to uderzenia gorąca, większa potliwość, ale również uczucie rozdrażnienia, wahania nastrojów, a nawet stany depresyjne. Bywa to męczące nie tylko dla kobiety, ale i dla otoczenia. Czasami z tego powodu może dochodzić do nieprzyjemnych sytuacji, np. częstych kłótni z partnerem.
HTZ – hormonalna terapia zastępcza
Pomocna może okazać się zastępcza terapia hormonalna, która polega na uzupełnianiu brakujących estrogenów. Ma ona swoje zalety, jednak jej stosowanie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, a nawet ryzykiem wystąpienia nowotworu.
Naturalne sposoby
Zmiana trybu życia na mniej stresujący na pewno lepiej zadziała na stan psychiczny kobiety. Ponadto, w tym wypadku z powodzeniem można stosować naturalne środki uspokajające jak, np. herbata z melisy. Działa ona uspokajająco na nerwy, pomaga pozbyć się rozdrażnienia. Z powodzeniem można stosować również napar z rumianku. Świetnie zadziałają także relaksujące masaże z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendowego. Rozluźnią mięsnie i uspokoją umysł. Agresję czy rozdrażnienie można z powodzeniem rozładować na sali gimnastycznej czy siłowni.
Aleksandra Wiktor