Menopauza a zaburzenia seksualne

Menopauza a zaburzenia seksualne

Panie, które przechodzą menopauzę, często tracą zainteresowanie życiem erotycznym. W związku z tym, iż abstynencja seksualna odbija się niekorzystnie na związku, warto przyjrzeć się temu problemowi. Co zrobić, aby stosunek stanowił źródło satysfakcji?

Atrofia pochwy

U kobiet w okresie menopauzy często obserwuje się atrofię pochwy. Gdy w organizmie spada stężenie estrogenów, zmniejsza się produkcja wydzieliny, która odpowiada za nawilżenie waginy. Brak poślizgu wiąże się z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Członek, który porusza się wewnątrz pochwy, może powodować mikrourazy. Drobne rany stwarzają dogodne warunki rozwoju dla mikroorganizmów.

Ciało źródłem kompleksów

Niektóre panie rezygnują z seksu, ponieważ wstydzą się swojego ciała. Kobiety, które wkraczają w okres przekwitania, powinny zmodyfikować dotychczasową dietę. Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Krągłości i cellulit często stają się źródłem kompleksów. Niska samoocena sprawia, iż niechętnie oddajemy się erotycznym igraszkom.

Znaczenie szczerej rozmowy

Panowie, których partnerki straciły zainteresowanie seksem, powinni odbyć z nimi szczerą rozmowę. Warto wyjaśnić sobie pewne nieporozumienia, zanim przerodzą się w podejrzenia o zdradę i wzajemną niechęć.

Z suchością pochwy można uporać się, stosując lubrykanty i żele dopochwowe. W przypadku kompleksów sprawa jest bardziej skomplikowana. Kobieta, adorowana przez męża, nie wstydzi się swojego ciała. W związku z tym partner, któremu przeszkadza seksualna abstynencja, powinien zadbać o dobre samopoczucie ukochanej.

PODZIEL SIĘ: