Jakie są typy nietrzymania moczu i jak się objawiają?

Nietrzymanie moczu jest jednym z tych schorzeń, o których nie mówi się wiele. To dolegliwość wstydliwa na tyle, że tylko połowa chorych decyduje się odpowiednio
wcześnie na rozmowę z lekarzem rodzinnym. Tymczasem w zależności od objawów można wyróżnić kilka typów nietrzymania moczu. Objawy sprowadzają się do jednego głównego – czyli niekontrolowanego wycieku moczu przez cewkę moczową (aż do częściowego, a niekiedy całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego).

Przyczyny.

Jednakże już przyczyny takiego stanu, jak i okoliczności towarzyszące – są odmienne w zależności od typu schorzenia. I tak, wysiłkowe nietrzymanie moczu, a więc najczęstsza postać choroby, wiąże się z bezwiednym oddawaniem moczu, bez żadnych sygnałów „ostrzegawczych” (typu parcie, ucisk). Mięśnie dna miednicy są bowiem osłabione, podobnie jak zacisk cewki moczowej. Oddawanie moczu ma miejsce np. w stanie wzmożonego wysiłku, podczas kichania, kasłania, śmiechu (a więc gdy intensywnie pracują mięśnie brzucha i przepony). Na początku ilość moczu, który wycieka jest niewielka, jednakże w miarę upływu czasu dolegliwość nasila się. Nie dość, że nie trzeba już zbyt dużego wysiłku, to jeszcze ilość wydzielanego moczu wzrasta. W innym rodzaju schorzenia – nietrzymaniu moczu z naglącym parciem – zanim nastąpi oddanie moczu chory odczuwa właśnie parcie, niemożliwe do powstrzymania. Schorzenie to charakteryzuje się bowiem nadreaktywnością pęcherza. Intensywne uczucie „parcia” nasila się zarówno podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jak i pod wpływem bodźców słuchowych czy wzrokowych (szumu wody, widoku wodospadu). Pojawia się również w nocy.

Objawy łagodniejsze.

W nietrzymaniu moczu z przepełnienia objawy są najłagodniejsze. Do oddawania niewielkich ilości moczu dochodzi w nim dopiero, kiedy pęcherz moczowy się przepełnia. Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla mężczyzn, u których stwierdzono przerost prostaty. Mocz może jednak wyciekać okresowo bądź stale, a parciu – na ogół towarzyszy ból. Niezależne od tego, z którym rodzajem choroby mamy do czynienia – warto jak najszybciej zdecydować się na wizytę u specjalisty oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. Warto pamiętać, że objawy nasilają się z czasem, każda zwłoka wpływa zatem na pogorszenie naszego komfortu życia.

PODZIEL SIĘ: