Jakie są sposoby leczenia nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu można leczyć na wiele sposobów. Ich dobór w dużej mierze zależy od tego, z jakiego typu dolegliwością (i jakim jej nasileniem) mamy do czynienia. Przede wszystkim znana musi być przyczyna wystąpienia NTM – np. terapia farmakologiczna określonymi specyfikami, zmiany hormonalne, zapalenie pęcherza.
Jak sobie pomóc?
Znając źródło problemu można spróbować je zneutralizować. Takie działanie może pomóc w szczególności, jeśli mamy do czynienia z NTM z naglącym parciem. Zmniejszenie masy ciała (otyłość bowiem znacząco obciąża mięśnie miednicy, których dysfunkcja jest odpowiedzialna za wysiłkowe nietrzymanie moczu)oraz zmniejszenie spożycia alkoholu oraz kofeiny (działających moczopędnie) są wskazane w terapii każdego z rodzajów schorzenia. Ważnym elementem diagnozowania ( i doboru terapii w NTM) jest również wykluczenie chorób, których NTM mogłoby być symptomem. Jeśli chodzi o leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, to rozpoczyna się ono w domu, przy pomocy ćwiczeń Kegla, mających na celu wzmocnienie mięśni miednicy. Taka terapia wymaga jednak szczególnej systematyczności (ćwiczyć trzeba co najmniej 5 – 10 razy dziennie) i trwa co najmniej 3 miesiące.
Leczenie.
Oprócz tego można podjąć terapię farmakologiczną, a w ostatecznych wypadkach – nawet chirurgiczną. Leki takie jak fezoterodyna czy solifenacyna mogą jednak wywoływać skutki uboczne, stąd bardzo ważne jest regularne konsultowanie przebiegu terapii ze specjalistą. Zabiegi chirurgiczne są natomiast koniecznością tylko w przypadku NTM z przepełnienia. Mają one na celu usunięcie przeszkody uniemożliwiającej prawidłowy odpływ moczu z pęcherza lub wprowadzenie cewnika. W innych rodzajach schorzenia interwencje operacyjne zaliczają się do ostateczności.