Co zrobić, gdy objawy menopauzy są uciążliwe?

co zrobić gdy objawy menopauzy są uciążliwe

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, zanim jednak ustaną cykle menstruacyjne, pojawiają się pierwsze dokuczliwe dolegliwości. Oczywiście, nie u wszystkich kobiet są one równie uciążliwe i występują w jednakowym stopniu nasilenia. Niektóre panie stosunkowo łagodnie przechodzą okres przekwitania. Inne w ogóle nie są w stanie funkcjonować bez leków. Co zrobić, gdy objawy menopauzy są uciążliwe?

Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?

Uderzenia gorąca, które pojawiają się znienacka, zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. Do tego zlewne poty, które lubią budzić panie w środku nocy. Jakby tego było mało podczas menopauzy przypętać mogą się także huśtawki nastroju, problemy z koncentracją i zasypianiem. Wiele kobiet podczas przekwitania skarży się też na suchość pochwy.

Kiedy warto rozpocząć hormonalną terapię zastępczą?

Czasem objawy menopauzy są tak dokuczliwe, iż wymagają konsultacji z ginekologiem. Ten może stwierdzić, iż konieczne jest wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na dostarczaniu z zewnątrz estrogenów, których organizm kobiety produkuje podczas przekwitania zdecydowanie mniej. Ich obecność wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie. Receptory estrogenowe znajdują się m.in. w regionie podwzgórza odpowiedzialnym za termoregulację. W rezultacie niedobór tych żeńskich hormonów płciowych prowadzi do uderzeń gorąca i zlewnych potów.

Hormony w plastrach czy tabletkach?

Hormonalna terapia zastępcza jest dostosowywana do potrzeb danej kobiety. Ilość i proporcje poszczególnych hormonów zostają dobierane indywidualnie, w zależności od tego, na co skarży się pacjentka. Hormonalna terapia zastępcza może przybrać postać tabletek podobnych do pigułek antykoncepcyjnych lub plastrów. W przypadku suchości pochwy w miejscach intymnych aplikuje się też specjalne maści.

Przeciwwskazania do stosowania HTZ

Niestety, nie zawsze kobiety mogą i chcą stosować hormonalną terapię zastępczą. Bardzo często jej rozpoczęcie uniemożliwiają krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, zakrzepica żył głębokich lub nowotwory typowo kobiece stwierdzone w wywiadzie lekarskim.

Suplementy diety z fitoestrogenami

Gdy kobieta nie chce lub nie może stosować HTZ, lekarz może zalecić jej suplementy diety z fitoestrogenami. Są to hormony roślinne, które wykazują duże podobieństwo strukturalne do żeńskich estrogenów, przez co przyłączają się do receptorów wyspecjalizowanych w wychwytywaniu tychże hormonów.

Wyróżniamy kilka klas fitoestrogenów – izoflawony sojowe, flawonoidy z koniczyny czerwonej oraz lignany lniane.

PODZIEL SIĘ: