Co warto wiedzieć na temat menopauzy?
Z terminem menopauza można się często spotkać w reklamach leków i suplementów oraz kobiecej prasie, jednak wciąż wiele pań nie wie, na czym ona polega. Warto więc sprawdzić, co kryje się pod tą nazwą i jakie są najpopularniejsze objawy tego naturalnego etapu życia każdej kobiety.
- Czym jest menopauza (klimakterium)?
- Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)
- Typowe objawy menopauzy (klimakterium)
Z poniższymi informacjami na temat menopauzy powinni zapoznać się również panowie, którzy często postrzegają menopauzę jako chorobę. Nie jest to oczywiście prawdą.
Czym jest menopauza (klimakterium)?
Termin menopauza pochodzi z języka greckiego i jego tłumaczenie można uznać za trafną definicję. Men to nic innego jak miesiąc, natomiast pauza oznacza przerwę. Tym samym menopauza to po prostu ostatnie prawidłowe krwawienie (miesiączka) w życiu kobiety. Co ciekawe, określenie menopauza odnotowano już w 1821 roku. Bardzo krzywdzące w stosunku do kobiet jest natomiast postrzeganie menopauzy jako choroby. Warto sobie uświadomić, że u każdej z pań, prędzej czy później (najczęściej po czterdziestym roku życia) zaczną występować duże zmiany w organizmie. Etap ten – określany właśnie menopauzą – prowadzi do stopniowego wygaszania funkcji hormonalnej jajników.
Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)
Bardzo często zamiennie dla określenia menopauza stosuje się nazwy klimakterium i przekwitanie. Wiedza na temat tego, jakie są pierwsze symptomy klimakterium, jest bardzo przydatna, szczególnie jeżeli kobieta planuje jeszcze zajść w ciążę. Chociaż poniższe symptomy menopauzy występują u większości kobiet, to jednocześnie trzeba pamiętać, że u każdej z pań klimakterium przebiega w inny sposób. Tym samym oznaki zbliżającej się menopauzy, na które skarży się jedna osoba, mogą nie wystąpić u drugiej lub mieć inne nasilenie. Za wczesne symptomy klimakterium uznaje się przede wszystkim:
- pojawienie się nieregularności w miesiączkach – wiąże się to z tym, że po czterdziestym roku życia zmniejsza się produkcja progesteronu oraz estrogenów. To natomiast wpływa na nieregularność cyklu owulacyjnych, a co za tym idzie na obniżenie płodności. Tym samym brak owulacji oraz problem z regularnością miesiączek uznaje się za pierwsze kluczowe objawy przekwitania. Mogą również wystąpić zmiany w krwawieniu. U niektórych pań będą one obfite, a u innych niewielkie.
- problemy ze snem – warto zwrócić na nie uwagę w kontekście symptomów menopauzy, szczególnie jeżeli nie mają one innego uzasadnienia,
- nagłe uderzenia gorąca połączone z nocnymi potami – mogą występować zarówno w ciągu dnia, jak i w środku nocy. Występują u zdecydowanej większości kobiet (zaobserwowano je u ponad czterech na pięć pań),
- nieuzasadniony spadek libido,
- utrzymywanie się stanu drażliwości, któremu mogą towarzyszyć lęki.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie powyższe symptomy, przede wszystkim nie wpadaj w panikę i podejdź do tego na spokojnie. Pamiętaj, że w pewnym momencie życia będzie się z nimi musiała zmierzyć każda kobieta. Jednocześnie wartko jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi zbliżające się przekwitanie (można to zrobić za pomocą prostego badania krwi). Więcej informacji na temat oznaczenia poziomu hormonów znajdziesz na stronie kliniki, która od wielu lat wykonuje takie badania. Przeczytaj więcej o menopauzie na stronie: https://diag.pl/pacjent/menopauza-kobieta-swiadomie-dojrzala/.
Typowe objawy menopauzy (klimakterium)
Za typowe objawy klimakterium uznaje się między innymi bóle piersi oraz podbrzusza. Pomiędzy miesiączkami mogą pojawić się plamienia. U wielu kobiet występuje suchość pochwy oraz częste bóle głowy. W razie potrzeby lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które pomogą złagodzić dolegliwości. O ich przepisaniu powinien jednak zdecydować lekarz.