Profilaktyka zdrowotna w czasie menopauzy

W okresie menopauzy, wiele kobiet walczy z przykrymi dolegliwościami wynikającymi ze zmian hormonalnych zachodzących w ich ciele. W tym czasie zachodzi wiele zmian w organizmie, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Z tego powodu niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna.
Uderzenia gorąca, drażliwość, potliwość, kłopoty z koncentracją, czy też bezsenność, to tylko niektóre objawy typowej menopauzy. Zwykle wystarczy stosować odpowiednią terapię farmakologiczną, by zniwelować ich intensywność. Pomocna bywa także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, które wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Nie zmienia to jednak faktu, że kobiety w okresie klimakterium, powinny zwiększyć czujność i regularnie przeprowadzać badania kontrolne u lekarza. W tym wypadku najważniejsze są badania ginekologiczne, cytologia oraz mammografia. Warto również wykonywać badania morfologii krwi, aby móc wcześnie zdiagnozować ewentualne problemy ze zdrowiem.
Innym, typowym problemem kobiet po przebytym okresie menopauzy jest osteoporoza. Odwapnienia i osłabienie kości mogą być przyczyną złamań lub pęknięć. Urazy te wolniej też są leczone, ponieważ kości tracą swą zdolność do regeneracji. Istotne jest więc, aby zadbać o zdrowe i mocne kości już znacznie wcześniej. Suplementacja diety, spożywanie produktów bogatych w wapń i minerały, a także regularne ćwiczenia, pomogą zmniejszyć ryzyko późniejszej osteoporozy.
Wielu specjalistów stara się udowodnić, że kobiety dbające o swojej zdrowie już znacznie wcześniej, a także w okresie menopauzy, znacznie łagodniej przechodzą wszystkie jej objawy. Zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak odpowiednio zbilansowana dieta i ruch, to najwięksi sojusznicy dobrego stanu zdrowia i samopoczucia, niezależnie od wieku i płci.

PODZIEL SIĘ: