Przyczyny klimakterium
Klimakterium możemy podzielić na kilka faz. Pierwsza z nich nosi nazwę premenopauzalnej i rozpoczyna się około 40 r.ż. kobiety ( w tym czasie nie ma jeszcze odczuwalnych objawów, ale cykle miesięczne stają się nieregularne). Drugą jest perimenopauza – w tym okresie pojawiają się już charakterystyczne symptomy (zarówno fizyczne jak i psychiczne – uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, wysiłkowe nietrzymanie moczu, bezsenność, pogorszenie kondycji skóry, włosów, spadek gęstości kości, podwyższony poziom cholesterolu).
Zanikająca miesiączka.
Natomiast trzecią fazę stanowi właściwa menopauza – czas w którym ostatecznie zanika miesiączka (przypadający na ogół na 51 rok życia kobiety). Klimakterium jest naturalnym, wynikającym ze starzenia się organizmu, etapem życia. Funkcje hormonalne jajników stopniowo się wyciszają. Z czasem produkcja estrogenów i progesteronu, ich synteza, zostaje zatrzymana. Zanika owulacja, krwawienia miesięczne, a pojawiają się wymienione już objawy. Pierwsze zauważalne objawy powoduje spadek estrogenów, kolejne – są reakcją organizmu na ten obniżony poziom.
Zaburzenia metaboliczne.
Może wtedy dojść nie tylko do wspomnianych kłopotów ze strony układu sercowego, kostnego czy moczowego, ale również do zaburzeń metabolicznych (zagrożenie cukrzycą, chorobami tarczycy, otyłością). Zdarza się często, że klimakterium rozpoczyna się z przyczyn innych niż naturalne. Czynnikami przyspieszającymi pojawienie się menopauzy są zarówno uwarunkowania genetyczne, prowadzony styl życia a także przebyte choroby oraz sposób ich leczenia. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny warto pamiętać o profilaktyce – zdrowym odżywianiu, regularnych badaniach oraz aktywności fizycznej. W ten sposób niezależnie od tego, kiedy rozpocznie się menopauza, jej objawy nie będą uciążliwe.