Tabletki antykoncepcyjne a menopauza

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często odczuwają lęk przed stosowaniem środków antykoncepcyjnych.

Panie obawiają się, że zażywanie syntetycznych hormonów odbije się negatywnie na ich zdrowiu, przyśpieszy procesy starzenia i odbierze przyjemność czerpaną z seksu. Lekarze nie mogą wykluczyć wystąpienia niepożądanych zmian, będących następstwem przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że kobieta po 40. roku życia ma dwukrotnie mniejsze szanse na zostanie matką niż dwudziestolatka. Nie oznacza to, iż ciąża jest niemożliwa.

W związku z tym ginekolodzy starają się przekonać pacjentki do stosowania antykoncepcji do 45. roku życia. Dotyczy to również pań, u których od dwóch lat nie pojawia się krwawienie menstruacyjne. Kobiety po czterdziestce mogą przyjmować doustne środki antykoncepcyjne pod warunkiem, że nie palą papierosów i nie skarżą się na migreny.

Niestety, ta forma antykoncepcji zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy i raka sutka. Do zalet tabletek zalicza się łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą i nieregularnymi miesiączkami. Preparaty, wykorzystywane w hormonalnej terapii zastępczej, charakteryzują się korzystnym składem, ale nie chronią przed niechcianą ciążą.

Coraz większą popularnością cieszy się łączenie HTZ z wkładką wewnątrzmaciczną. Kobiety, które zdecydują się na doustną terapię antykoncepcyjną, powinny stosować specyfiki, które zawierają niewielką ilość hormonów.

PODZIEL SIĘ: