Przekwitanie przyczyny
Pierwsze objawy menopauzalne można zaobserwować u kobiet powyżej 40 roku życia. To, jak szybko będzie przebiegać, i czy symptomy będą bardzo uciążliwe, zależy od wielu czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Duży wpływ ma między innymi sposób życia czy nałogi (zwłaszcza palenie papierosów). Przekwitanie obejmuje zarówno okres premenopauzalny, menopauzę właściwą (czyli ustanie miesiączkowania), jak i okres po niej. Zatrzymanie miesiączkowania jest bezpośrednio spowodowane zmianami aktywności hormonalnej jajników.
Objawy fizyczne przekwitania.
Proces starzenia się kobiety sprawia, że zanikają komórki jajowe w jajnikach. Jednocześnie wzrasta poziom hormonów LH i FSH. Produkcja estrogenów i progesteronu stopniowo się zmniejsza, aż w końcu ulega całkowitemu zanikowi. Przypada to najczęściej w okresie od 50 – 51 lat. Przyczyny przekwitania leżą w sferze fizjologicznej, niemniej jego skutki obejmują zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Poza trwałym zatrzymaniem cyklu miesięcznego dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej organizmu. A to z kolei powoduje liczne symptomy, często uciążliwe (jak uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, zaburzenia snu, problemy z nietrzymaniem moczu, zwolnienie przemiany materii, kłopoty z kondycją skóry, włosów czy paznokci etc.). Wzrasta również ryzyko zachorowania na osteoporozę, nowotwór piersi, choroby układu sercowo – naczyniowego.
Styl życia, a przekwitanie.
Jeśli przekwitanie przypada w przedziale wiekowym od powyżej 40 do 60 lat, jest uznawane za naturalne, natomiast gdy zakończy się do 45 roku życia – mamy do czynienia z wczesną menopauzą. Zdarzają się również przypadki menopauzy późnej, następujące w wieku powyżej 55 roku życia. Przedwczesne przekwitanie dotyczy kobiet, u których miesiączka zaniknie przed 40 – stką. Zazwyczaj przyczyny takiego stanu leżą w prowadzonym stylu życia, ale także w przebytych chorobach (bądź towarzyszącej im wyniszczającej terapii, np. onkologicznej). Również kobiety palące oraz stosujące inne używki mogą wcześniej wejść w okres przekwitania. Przedwczesną menopauzę można zdiagnozować na postawie wyników badań poziomu hormonów FSH i LH.