Kalendarzyk miesiączkowy – zalety i wady stosowania

Kalendarzyk miesiączkowy
estee janssens z Unsplash

Dla współczesnej, świadomej swojego ciała kobiety, kalendarzyk miesiączkowy jest zapisem cyklu menstruacyjnego, pomagającego w ustaleniu kwestii dni płodnych. Dzisiejszy kalendarzyk miesiączkowy jest przy tym szczególnie łatwy do ogarnięcia, dzięki aplikacjom na telefon, przypominającym o kolejnych dniach cyklu czy zbliżającym się okresie.

Jak zacząć stosować kalendarzyk miesiączkowy?

Początkiem każdego kalendarzyka miesiączkowego powinna być świadoma obserwacja siebie przez każdą kobietę i zapisywanie przez co najmniej 3 miesiące w kalendarzu lub aplikacji, kiedy rozpoczęła się jej naturalna miesiączka (czyli krwawienie nie będące wynikiem przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych). Dzięki tym obserwacjom i zapisom, kobieta dowiaduje się o długości swojego cyklu – czasu mijającego od miesiączki do miesiączki oraz dniach, w których występuje owulacja – na ogół 14 dni przed kolejną miesiączką. W przypadku regularnych, 28-dniowych cykli, kwestia pojawiania się owulacji jest stosunkowo prosta do obliczenia – będzie ona występować dokładnie w środku cyklu i mogą z nią wiązać się objawy fizyczne obserwowane przez niektóre kobiety: ból, obrzęk ciała i większa wrażliwość piersi, a także inna wydzielina z pochwy. Kobiety o dłuższym cyklu, np. 31-dniowym, mają również dłuższą przerwę między owulacją a miesiączką, wynoszącą aż 18 dni i prostą do zaobserwowania. Jeżeli natomiast  aż tak uważnie nie obserwujemy swojego ciała, pomoże nam w tym kalendarzyk miesiączkowy dostępny we współczesnych aplikacjach na telefon, który, jeśli prowadzony jest regularnie, może stać się wielką pomocą przy planowaniu zajścia w ciąży lub przy uniknięciu ryzyka zapłodnienia.

Zalety i wady kalendarzyka miesiączkowego

Stosując kalendarzyk miesiączkowy, należy być świadomym jego niskiej skuteczności jako narzędzia antykoncepcji. Sprawdza się on głównie w przypadku tych kobiet, które faktycznie prowadzą unormowany od lat tryb życia, mają stałego partnera i znają dobrze swoje ciało. Kalendarzyk miesiączkowy stosowany przez młode kobiety o nieregularnym trybie życia może natomiast zdecydowanie zawodzić. Warto pamiętać bowiem, że każde odstępstwo od normy codzienności (podróż w inne rejony, stres w pracy, choroba, intensywne treningi wysiłkowe czy inne trudne wydarzenia życiowe) mogą wpłynąć na termin owulacji i brak regularności cyklu. W takim przypadku stosowanie kalendarzyka miesiączkowego pomaga bardziej w poznaniu swojego ciała i zrozumieniu procesów, jakie zachodzą w nim co miesiąc, niż w skutecznej antykoncepcji.

Zobacz kalendarzyk miesiączkowy O.B.: https://www.myob.pl/user/login

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: