Problemy emocjonalne, a menopauza

Okres okołomenopauzalny nie zawsze należy do najszczęśliwszych w życiu kobiety. To właśnie wtedy zachodzą wszelkie negatywne zjawiska zarówno biologiczne, jak i psychiczne. Szczególnie niebezpieczne są te, które destrukcyjne wpływają na psychikę kobiety.
Zaburzenia psychiczne to najczęściej występujące zjawisko w okresie menopauzy. Niektóre całkiem niepozorne, mogą z czasem przekształcać się w znacznie poważniejsze dolegliwości. Typowe zmiany o podłożu psychicznym to: depresja i stany depresyjne (bezsenność, rozdrażnienie, chwiejność emocjonalna, lęki), nerwica, zaburzenia adaptacyjne, a także klasyczne choroby psychiczne.
Choroby psychiczne nie są standardowym zaburzeniem wynikającym ze zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej, jednak przy predyspozycjach genetycznych, mogą aktywować się właśnie w tym okresie. Niemniej jednak, bardzo niebezpiecznymi mogą być inne występujące zaburzenia o charakterze nerwicowym, takie jak: zaburzenia lękowe czy zmienność nastroju, które rzadko osiągają poziom pełnoobjawowej depresji. Nigdy jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ tego typu dolegliwości wymagają zastosowania odpowiedniej psychoterapii.
Lekarze, psychiatrzy i psychoterapeuci dopatrują się przyczyn zmian o podłożu psychologicznym, nie tylko w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, ale i przemianach biologicznych wynikających z naturalnego procesu starzenia. Ciało kobiety zmienia się, a ona sama zaczyna czuć się mało atrakcyjna. Często też, okres okołomenopauzalny to czas, gdy dorosłe już dzieci opuszczają dom rodzinny. To także wpływa na psychikę kobiet, które czują się już niepotrzebne.
W przypadku wystąpienia poważnych zmian psychicznych, konieczne będzie spotkanie z psychiatrą. Lekkie objawy i zaburzenia można z powodzeniem leczyć u psychoterapeuty. Nic jednak nie działa tak skutecznie, jak poczucie bliskości z partnerem i wsparcie z jego i rodziny strony.

PODZIEL SIĘ: