Objawy menopauzalne

W życiu każdej kobiety przychodzi taki okres, gdy zmienia się jej ciało. Proces przekwitania nie sprowadza się jedynie do menopauzy (czyli ostatniej miesiączki). Rozpoczyna się on już po 40 – 45 roku życia, kiedy to następuje faza premenopauzalna. W tym okresie można zaobserwować pierwsze objawy związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Kiedy jajniki przestają wytwarzać estrogen a synteza estrogenów i progesteronu nie zachodzi, kobieta może odczuwać szereg symptomów (które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe).

Leczenie u specjalisty.

Choć menopauza to naturalny stan, jednak niektóre jej objawy mogą wymagać leczenia, lub przynajmniej specjalistycznych konsultacji. Menopauzalne objawy dotyczą zarówno sfery cielesnej, jak i duchowej. Jeśli chodzi o zmiany w funkcjonowaniu organizmu, to do najpowszechniejszych należą: uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, nieregularne miesiączki, bóle mięśni i stawów. Mogą pojawić się również problemy z nietrzymaniem moczu, osteoporozą, nadciśnieniem czy podwyższonym poziomem cholesterolu (w późniejszej fazie klimakterium). Bardzo istotne jest podjęcie działań od razu po zaobserwowaniu pierwszych symptomów. Brak równowagi hormonalnej może doprowadzić bowiem do rozwoju osteoporozy, chorób układu sercowo – naczyniowego, kłopotów z metabolizmem i innych dolegliwości.

Profilaktyka.

Objawy menopauzalne, które mogą być dla pań szczególnie uciążliwe, dotyczą również sfery wyglądu. W okresie tym pogarsza się kondycja włosów i paznokci, skóra ma tendencje do przesuszeń, a spowolniona przemiana materii może skutkować przybraniem na wadze. Jednakże odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka może pomóc zarówno w zachowaniu zdrowia, jak i urody. I chociaż objawy nie zawsze są nasilone (wszystko zależy od indywidualnego przypadku), to jednak nie warto kusić losu- regularne badania, aktywność fizyczna i zdrowa dieta zawsze są dobrym rozwiązaniem.

PODZIEL SIĘ: