Menopauza a ciąża

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często wychodzą z założenia, iż ciąża im nie grozi.

Zdarza się, iż panie, które mają dorosłe dzieci i skarżą się na objawy towarzyszące klimakterium, niespodziewanie zostają matkami. Niestety, nasze społeczeństwo wciąż chętnie wierzy zasłyszanym pogłoskom niż specjalistom, którzy doskonale znają kobiecą fizjologię.

Niektóre panie utożsamiają kilkumiesięczny brak miesiączki z utratą płodności i rezygnują z antykoncepcji. Przeprowadzone badania wskazują, iż co druga kobieta między 45. a 55. rokiem życia nie zabezpiecza się podczas współżycia.

Wiele pań zapomina, iż menopauza składa się z kilku etapów: premenopauzy, perimenopauzy i postmenopauzy. O wygaśnięciu czynności jajników możemy mówić wówczas, gdy przez 12 miesięcy nie odnotowano krwawienia miesiączkowego. Badania stężenia hormonów FSH i estradiolu pozwalają mieć pewność, że doszło do trwałego zatrzymania menstruacji. Ginekolog powinien wykluczyć inne przyczyny ustania krwawienia. Wiek i dolegliwości towarzyszące klimakterium nie dają gwarancji, iż w wyniku stosunku nie dojdzie do zapłodnienia. Jedynie specjalistyczne badania pozwalają ocenić płodność kobiety.

PODZIEL SIĘ: