W jakim wieku następuje menopauza?

Mianem menopauzy określamy etap w życiu kobiety, w którym ustaje czynność jajników. W pewnym momencie dochodzi do trwałego zatrzymania cyklu menstruacyjnego.

Przeprowadzone badania wskazują, iż u Polek ostatnia miesiączka występuję między 45. a 55. rokiem życia. Czasem zdarza się, że menopauza pojawia się nieco szybciej. Pod terminem menopauza kryje się proces fizjologiczny, który prowadzi do zmniejszenia aktywności jajników, które wytwarzają żeńskie hormony płciowe.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wyróżnia 3 okresy okołomenopauzalne. Pierwszym z nich jest premenopauza, która objawia się nieregularnymi krwawieniami menstruacyjnymi po 40. roku życia. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego wiążą się z wygasaniem czynności jajników.

Podczas premenopauzy stężenia hormonów płciowych stopniowo się obniżają. Panie, które wkraczają w ten okres, często skarżą się na wahania nastroju, uderzenia gorąca i nadmierną potliwość.

Z kolei perimenopauza pojawia się tuż przed menopauzą i trwa rok po jej pojawieniu się. Zanim dojdzie do trwałego zatrzymania się miesiączki, krwawienia stają się nieregularne. O menopauzie możemy mówić wówczas, gdy krwawienie menstruacyjne nie pojawia się przez rok. Postmenopauzę liczy się po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki.

PODZIEL SIĘ: