Przyczyny przekwitania
Przekwitanie jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. I choć termin ten sygnalizuje zakończenie jakiegoś etapu, utratę świeżości, to wcale nie musi oznaczać tego w odniesieniu do kobiecego piękna. Okresu przekwitania nie można uniknąć. Można jedynie postarać się, by towarzyszące mu objawy nie były dla nas uciążliwymi. Proces przekwitania trwa co najmniej kilka lat, z reguły rozpoczyna się około 45 roku życia (ten etap nosi nazwę premenopauzalnego).
Ustanie miesiączkowania.
Okres ten poprzedza ustanie miesiączkowania. W tym czasie w ciele kobiety dochodzi do zmian hormonalnych – jajniki zaprzestają produkcji estrogenów, w wyniku czego następują reakcje organizmu, zarówno ze strony fizjologii, jak i psychiki. Początkowo krwawienia miesięczne stają się nieregularne, by z czasem zupełnie zaniknąć. Oczywiście, najbardziej uciążliwe są objawy towarzyszące, np. problemy z NTM, bezsenność, drażliwość, uderzenia gorąca, uczucie przemęczenia, stany depresyjne. Jeśli brak równowagi hormonalnej zostanie przez nas zlekceważony może dojść do poważniejszych zdrowotnych konsekwencji (jak osteoporoza, choroba wieńcowa, udar mózgu, nadciśnienie etc.).
Niekorzystne zmiany.
Przekwitanie wprowadza zamęt nie tylko w sferę zdrowia, ale i urody. Zachodzą bowiem w organizmie niekorzystne zmiany dotyczące tempa przemiany materii, pogarsza się kondycja skóry, włosów i paznokci. Trudno uwierzyć, jak wiele zależy od równowagi hormonalnej. Dodatkowo – czasami same panie są sobie winne. W jaki sposób? Poprzez niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, obfitującą w cholesterol dietę mogą nadejście menopauzy przyspieszyć a objawy – zintensyfikować.