Pierwsze objawy menopauzy

Mianem menopauzy określa się etap w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się.

U pań, które wkraczają w klimakterium, obserwuje się trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Menopauza ma związek z ustaniem gonad, czyli narządów płciowych produkujących komórki rozrodcze. Przekwitanie rozpoczyna się u kobiet między 45. a 55. rokiem życia i trwa 1-2 lata.

Zanim ostatecznie ustanie menstruacja, krwawienia stają się nieregularne. Panie po 40. roku życia często skarżą się na krwawienia międzymiesiączkowe. Jednocześnie zmienia się konsystencja i jakość śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. W miarę upływu czasu wydzielina staje się gęsta.

W związku z tym, iż stopniowo zmniejsza się synteza progesteronu w fazie lutealnej (po uwolnieniu komórki jajowej z jajnika), we krwi przeważają estrogeny. Zmiana proporcji pomiędzy poszczególnymi rodzajami hormonów płciowych odbija się niekorzystnie na samopoczuciu kobiet.

U pań z przewagą estrogenów często obserwuje się:

1) ból piersi,

2) zmiany w strukturze gruczołu piersiowego (zgrubienia, nierówności),

3) polipy w obrębie błony śluzowej macicy,

4) krwawienia międzymiesiączkowe.

Tych dolegliwości nie można bagatelizować. Każdą nieprawidłowość należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Zdarza się, iż wyżej wspomniane dolegliwości towarzyszą nowotworom lub ciąży.

PODZIEL SIĘ: