Klimakterium, jak je rozpoznać u bliskiej osoby

Menopauza to zmiany psychofizyczne, jakie dotykają nie tylko samej pacjentki, ale i jej najbliższe otoczenie. Jest to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety i tylko odpowiednie wsparcie ze strony bliskich i partnera, może jej pomóc przejść przez niego bez większych problemów czy dolegliwości.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że klimakterium to czas, który wywołuje ogromne spustoszenie w ciele i psychice kobiety. Zmiany jakie zachodzą w jej ciele sprawiają, że zachwianiu ulega całych dotychczasowy świat. Warto obserwować bliską nam kobietę, by móc w porę reagować na wszystkie negatywne zmiany. Wspólnie można wypracować skuteczny system zwalczania przykrych dolegliwości.
Kiedy można podejrzeć, że to już menopauza? Jeżeli kobieta przekroczyła już 40 rok życia, a ona sama zaczyna zmieniać swe zachowanie, np. zawsze pogodna i uśmiechnięta, nagle stała się zamknięta w sobie i na wszystko reaguje emocjonalnie (krzyk, łzy, złość, przesadny smutek), skarży się na problemy z koncentracją, częściej zdarza jej się zapominać o różnych sprawach, możemy podejrzewać, że właśnie rozpoczął się u niej okres klimakterium. Nie wszystkie panie mówią otwarcie o swoich dolegliwościach w przekonaniu, że menopauza umniejsza ich kobiecość. W rzeczywistości jednak, zdecydowana większość pań w trakcie menopauzy, boryka się z problemami fizycznymi i psychicznymi.
Jeżeli podejrzewasz, że Twoja żona lub matka wkroczyła właśnie w okres menopauzy, zaproponuj wspólne spędzanie wolnego czasu. Najlepiej wybierać aktywną formę wypoczynku, na przykład: jazda na rowerze, basen, spacery, bieganie i inne, które pomogą kobiecie poradzić sobie z dolegliwościami i wzmocnią waszą relację.
Pamiętaj też o tym, że w czasie menopauzy konieczna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Alkohol, papierosy i kawa źle wpływają na stan psychofizyczny kobiety, a co za tym idzie, konieczne jest ograniczenie tych używek. Postaraj się pomóc walczyć z nałogiem i motywuj do ograniczenia lub rzucenia alkoholu, papierosów i kawy.
Twoja uwaga i akceptacja obecnej sytuacji, jest ważniejsza niż myślisz. Rozmawiaj o tym co czuje kobieta, nie oceniaj, nie krytykuj i nie żartuj z tego co czuje. Niektóre sprawy będą wydawać Ci się błahe, jednak to poważny problem. Bądź blisko, służ radą i pomocnym słowem. Czasami po prostu przytul i pomilczcie wspólnie.

PODZIEL SIĘ: