Jak działa tabletka dzień po?

Jak działa tabletka dzień po
pixabay

O tabletce „dzień po” słyszał na pewno każdy. Istnieje na jej temat również wiele opinii, które są nieprawdziwe. Czasami bywa nazywana tabletką wczesnoporonną, z czym nie ma nic wspólnego, bo jej działanie z wywołaniem poronienia nie łączy się. Jak zatem działa tabletka dzień po?a

Działanie tabletki dzień po

Sposób działania tabletki jest wbrew pozorom bardzo prosty i polega na opóźnieniu owulacji (uwolnienia komórki jajowej) lub na niedopuszczeniu plemników do uwolnionej już komórki jajowej, dzięki zwiększeniu lepkości śluzu szyjkowego. Niestety, jeśli już doszło do zagnieżdżenia się plemnika i ciąża się rozpoczęła – tabletka jej nie przerwie.

Tabletka „dzień po” działa tym lepiej, im wcześniej została przyjęta. Jeśli po odbyciu stosunku zażyto ją w ciągu 12 godzin, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży. Do 72 godzin według zaleceń producentów również mamy sporą szansę na skuteczną antykoncepcję. Maksymalny czas stosowania tej tabletki to 120 godzin po stosunku, jednak jak już wspomniano wcześniej – im później, tym mniejsza skuteczność. Najlepiej po odbyciu stosunku (lub od razu na drugi dzień) udać się do lekarza, który wypisze receptę na lek, pójść do apteki i według zaleceń zażyć tabletkę. Jeżeli pójście do specjalisty okaże się niemożliwe, to do dyspozycji mamy jeszcze przychodnie internetowe takie jak twoje-zdrowie24.pl, w których w bardzo szybkim czasie możemy uzyskać receptę.

Kiedy przyjąć tabletkę dzień po?

Różne sytuacje mogą się zdarzyć, jednak najczęściej po prostu standardowe metody antykoncepcji zawodzą. Może dojść do nierozpuszczenia się globulki antykoncepcyjnej w pochwie przed rozpoczęciem stosunku, prezerwatywa może się zsunąć lub ulec uszkodzeniu, pierścień antykoncepcyjny zostanie wyciągnięty na dłużej niż 3 godziny lub zbyt późno będzie założony czy uszkodzi się kapturek naszyjkowy. Oczywiście w przypadku nieplanowanego, spontanicznego stosunku bez zabezpieczeń czy wykorzystania seksualnego również należy skorzystać z tabletki dzień po. Lekarz w takim przypadku nie powinien pytać o powody, tylko wypisać receptę na lek.

Czy zażycie tabletki dzień po ma skutki uboczne?

Niestety tak, dlatego nie powinna to być regularna forma antykoncepcji. Dopuszcza się maksymalnie przyjęcie dwóch tabletek na cykl menstruacyjny, jednak nawet pojedyncze jej zażycie może doprowadzić do rozregulowania cyklu, zaburzeń hormonalnych, plamień poza menstruacyjnych, wymiotów, biegunki, bólu głowy czy jej zawrotów. Niestety nie jest to zdrowe dla organizmu kobiety, jednak nadal lepsze niż późniejsze przerwanie ciąży. Przypominamy, że tabletek „dzień po” nie należy mylić z tabletkami poronnymi czy wczesnoporonnymi, ponieważ ich działanie jest zgoła odmienne. Pamiętajmy również, że niestety tabletka dzień po nie daje 100% gwarancji na brak ciąży, jednak im szybciej zostanie przyjęta, tym większa jej skuteczność będzie. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie twoje-zdrowie24.pl.

PODZIEL SIĘ: