Czy menopauzy nie da się przeżyć bez przyjmowania hormonów?

Jak bardzo dokuczliwe bywają objawy menopauzy i czy naprawdę potrzebne jest wtedy leczenie hormonalne?

Wejście w okres menopauzy wiąże się dla kobiety z szeregiem różnych dolegliwości, zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Często występuje uczucie rozdrażnienia, nerwowość, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy. Kobieta może zmagać się również z kołataniem serca, uderzeniami gorąca czy znaczną potliwością w nocy.

Wszystkie te objawy związane są z ograniczeniem produkcji estrogenów. W celu ich złagodzenia można zastosować hormonalną terapię zastępczą, która uzupełni poziom brakujących hormonów. Stosowanie hormonów ma też inne plusy, poprawia się wtedy wygląd cery, włosów, zmniejszają tez ryzyko wystąpienie niebezpiecznych chorób.

Zagrożenia

Jednak każda terapia ma swoje minusy. Stosowanie hormonów w łagodzeniu objawów menopauzy wiąże się z różnymi działaniami niepożądanymi, jak nudności, bóle głowy, wymioty, znaczna tkliwość piersi i wzrost masy ciała. Mogą powodować reakcje alergiczne, a także obrzęki kończyn czy zaburzenia oddychania.

Z tego względu terapię hormonalna warto stosować, ale tylko wtedy, kiedy dolegliwości związane z menopauzą są bardzo ciężkie i kiedy taką terapie zastępczą zaleci lekarz. W pozostałych przypadkach warto sięgnąć po naturalne, domowe sposoby na złagodzenie objawów.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: