Czy menopauzę można leczyć?
Jest to całkowicie naturalny i nieodwracalny proces. Menopauza dotyczy każdej kobiety, która znajduje się w wieku około 50 lat, a zachodzące zmiany biologiczne i psychiczne, mogą być niezwykle uporczywe. Jeżeli przekwitanie nie jest chorobą, to czy można je skutecznie leczyć?
Menopauza sama w sobie chorobą nie jest, jednak zachodzące zmiany hormonalne mogą stać się przyczyną wielu innych chorób. Konieczne jest więc podjęcie odpowiednich działań z zakresu profilaktyki zdrowia, a w przypadku występowania określonych objawów chorobowych, natychmiastowe ich leczenie.
Zdaniem lekarzy, zdecydowana większość kobiet może sama ustalić kiedy rozpocznie się u niej przekwitanie. Może także mieć pewien obraz tego, jak intensywnie będzie przeżywać ten czas. Zachodzi bowiem określona analogia pomiędzy tym w jaki sposób i w jakim wieku przechodziła menopauzę jej matka. Naturalnie, złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, palenie papierosów i częste sięganie po inne używki, w znacznym stopniu przyspieszają przekwitanie.
Informacje te mogą być niezwykle pomocne, przy wyborze odpowiednich środków wspomagających niwelowanie negatywnych skutków menopauzy. Wybór technik leczenia dolegliwości menopauzalnych jest duży, a każda pacjentka może zdecydować się zarówno na naturalne metody, jaki i na nowoczesne środki farmakologiczne, czy też zastępczą terapię hormonalną.
Pamiętaj więc, że dolegliwości związane z okresem przekwitania nie muszą reorganizować całego Twojego życia. Wystarczy wybór odpowiedniej metody leczenia, aby pomimo przekwitania móc cieszyć się pełnią życia. Czasami wręcz to właśnie menopauza nakłania kobiety do zmiany złych nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. W rezultacie mogą pochwalić się lepszym zdrowiem, kondycją i cudowną sylwetką.