Co robić w razie wystąpienia objawów nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest chorobą, która może objawić się w każdym wieku. Statystycznie częściej dotyka ono jednak kobiet. Schorzenie to jest powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać (zwłaszcza u kobiet powyżej 40 roku życia. oraz u osób obu płci powyżej 70 lat). Duża część przypadków choroby pozostaje jednak niewykrywalna, a co za tym idzie – nieleczona.

Konieczność wizyty u lekarza.

Ma to miejsce głównie dlatego, że niemal połowa osób dotkniętych NTM wstydzi się swojej dolegliwości, nawet przed lekarzem. To błąd, bowiem pierwszym krokiem po zauważeniu u siebie objawów NTM powinno być odbycie konsultacji ze specjalistą. Nietrzymanie moczu wymaga od pacjenta wzmożonej troski o zdrowie. Zalecany jest codzienny trening, mający na celu przywrócenie sprawności mięśniom pęcherza. Oczywiście rodzaj ćwiczeń należy dostosować do typu schorzenia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (czyli jego najczęstsza postać) wymaga ćwiczeń w zakresie usprawniania mięśni dna miednicy (proces ten wymaga wielomiesięcznej, systematycznej terapii). Przy NTM z naglącym parciem zaleca się z kolei wprowadzenie pewnej dyscypliny – oddawanie moczu o stałych porach oraz stopniowe zwiększanie przerw. Może się zdarzyć, że treningi nie poradzą sobie z objawami schorzenia, i mimo wysiłków poprawa nie będzie widoczna. Wtedy wdrożone może być przez specjalistę leczenie farmakologiczne.

Zastosowanie leków.

Wykorzystuje się w nim m.in. środki zmniejszające skurcze pęcherza; gałki dopochwowe z estriolem; leki hormonalne uszczelniające śluzówkę cewki moczowej. Terapia powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza, ze względu na możliwe skutki uboczne. Jeśli również farmaceutyki zawiodą – pozostaje leczenie operacyjne (tutaj również można wyszczególnić kilka metod chirurgicznych, w zależności od typu schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta). By jednak skutecznie wyleczyć NTM i zapobiec jego nawrotom przede wszystkim należy jak najszybciej poszukać medycznego wsparcia. Choroba to nigdy nie powinien być powód do wstydu.

PODZIEL SIĘ: