Bóle głowy w okresie menopauzy

W związku z wahaniami hormonów związanymi z menopauzą, kobieta zmaga się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

U niektórych kobiet, które wkraczają w okres menopauzy, występują mniej lub bardziej nasilone bóle głowy. Uważa się, ze menopauza i wahania hormonów z nią związane mogą wywoływać migrenowe bóle głowy. Występują one często nawet u kobiet, które do tej pory nigdy nie miały do czynienia z takim problemem.

Migreny a menopauza

Poprzez zmiany w produkcji estrogenu, w organizmie kobiety następuje kompletne zburzenie naturalnej równowagi. Wiąże się to z pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bóli głowy. Jednak, nie ma ścisłego związku między migrenami a menopauzą. U niektórych kobiet cierpiących na migrenowe bóle głowy wejście w okres menopauzy może wiązać się z ustaniem dolegliwości. Menopauza nie musi powodować migreny, nie oznacza to jednak, ze nie może być ich przyczyną.

Bóle głowy a HTZ

Jeśli bóle pojawiają się stosunkowo często, warto wybrać się do lekarza, który zaleci stosowanie odpowiedniej terapii. W przypadku silnych migren, zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej nie zawsze może być odpowiednim wyjściem – prawdopodobnie bóle się nasilą. Lekarz po konsultacji wybierze odpowiednie środki. Mogą to być również leki przeciwbólowe, działające doraźnie.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: