Kiedy przychodzi menopauza
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Kiedy można się jej spodziewać? Uważa się, że menopauza dotyka kobiety między 45 a 50 rokiem życia. Można wyróżnić również menopauzę przedwczesną oraz zbyt późną. W tym czasie następuje zatrzymanie funkcji rozrodczych oraz zmniejszenie produkcji estrogenów. O zbliżającej się menopauzie mogą mówić pewne objawy, które występują jeszcze w okresie, kiedy kobieta miesiączkuje.
Przede wszystkim, krwawienia występują już bardzo nieregularnie, odstępy czasu między nimi mogą być różne: zarówno dłuższe jak i bardzo krótkie. Okres przed menopauzą wyróżnia się również zmianami w obfitości krwawień. W czasie poprzedzającym menopauzę tkanki i mięśnie robią się słabsze, co może mieć, np. wpływ na kontrolę nad oddawaniem moczu. Można zauważyć spadek zainteresowania współżyciem, które wcześniej sprawiało przyjemność. Pochwa może robić się sucha, co dodatkowo utrudnia stosunek.
Częstymi objawami mogą być uderzenia gorąca i nocne poty. Zauważalny jest również wzrost apetytu, np. na słodycze, co ściśle wiąże się w przybraniem na wadze. Jeśli podobne objawy zostaną zauważone, warto wybrać się do lekarza, gdyż w tym okresie może również dojść do rozwoju niebezpiecznych dla organizmu chorób.