Tajemnice skóry dojrzałej: wpływ menopauzy na kondycję skóry

Tajemnice skóry dojrzałej
Viva Luna Studios z Unsplash

Chociaż zmarszczki możemy postrzegać, jako efekt uboczny naszej pogodnej osobowości, przychodzi czas, kiedy stając przed lustrem przekonujemy się, że od procesu starzenia się skóry nie da się uciec. Nie jest to bynajmniej powód do porzucenia uśmiechu, a wręcz przeciwnie. Ciesząc się życiem i stosując odpowiednią pielęgnację skóry dojrzałej można sprawić, że także po okresie menopauzy nasza cera będzie wyglądała na zadbaną – nawet z nieuniknionymi liniami czasu.

Menopauza a kondycja cery dojrzałej

Kondycja skóry i jej prawidłowe działanie uwarunkowane są wieloma czynnikami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Uwarunkowania genetyczne, wieloletnie praktyki pielęgnacyjne czy na przykład zanieczyszczenia środowiska – to tylko niektóre z nich. Jednak dla stanu kobiecej skóry ogromne znaczenie ma funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Wiele pań z pewnością na własnej skórze przekonało się, jak może je zmienić cykl miesiączkowy, ciąża czy menopauza. I to właśnie menopauza odpowiada za proces starzenia się kobiecej skóry. (U Polek średni wiek pojawienia się menopauzy to +/- 50 lat)

Menopauza powoduje, że ilość żeńskich hormonów, które odpowiedzialne są za ochranianie skóry drastycznie spada. Jest to bezpośrednią przyczyną wszystkich zmian powstających na cerze w tym czasie – od spowolnienia procesu regeneracji naskórka, aż po utratę wiotkości i elastyczności.

Wysoki stopień spadku estrogenów, przyczynia się do zmian w obrębie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Niedobór tego hormonu sprawia, że zmniejsza się ilość kolagenu, kwasu hialuronowego, włókien elastynowych i naczyń włosowatych.

  • W okresie menopauzalnym w dużym stopniu spada poziom kolagenu. Przez pierwsze pięć lat od ostatniej miesiączki skóra może stracić nawet 35% tego składnika. Taki spadek ma duże odbicie w wyglądzie skóry, która staje się cieńsza, mniej elastyczna, a bardziej skłonna do utrwalania bruzd i zmarszczek.
  • Ponadto podczas menopauzy spada również aktywność gruczołów łojowych i potowych zawartych w skórze, co jest bezpośrednią przyczyną utraty wilgoci. Brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że wiele pań boryka się z problemami suchej skóry – jej nadmiernym łuszczeniem się, szorstkością, podrażnieniami, a nawet pękaniem.
  • Częstą dolegliwością towarzyszącą menopauzie jest także duże uwrażliwienie cery, co w efekcie przejawia się pod postacią pękających naczynek krwionośnych, nawracających wypieków czy rumienia twarzy.

Menopauza a pielęgnacja skóry dojrzałej

Mimo tego, iż stan skóry w okresie menopauzalnym może przynosić wiele niepożądanych zmian, przy których zmarszczki tracą miano problemu, odpowiednia pielęgnacja skóry może sprawić, że szybko poradzimy sobie z nieestetycznymi objawami, a także znacznie poprawimy kondycję cery.

Jeżeli zmiany wywołane menopauzą w obrębie całego organizmu są bardzo duże, najlepiej jest zgłosić się do lekarza specjalisty, który zaleci terapię hormonalną. Tego typu leczenie nie tylko przyniesie ulgę w ciągu dnia czy nocy (np. zahamuje napady gorąca), ale także wpłynie na nasz wygląd.

Jednak, aby wyglądać (i czuć się) atrakcyjnie nie wystarczy terapia farmakologiczna. Skóra dojrzała wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji, a więc stosowania odpowiednich kosmetyków. Bez względu na typ skóry warto sięgać po preparaty, które zawierają wyższe stężenie składników aktywnych, dzięki czemu poprawi się gęstość cery na każdym jej poziomie. Bardzo ważne jest także, aby używać kremu do cery dojrzałej, który będzie posiadał duże właściwości nawilżające. Dobrze nawilżona skóra nie tylko wygląda lepiej, ale także lepiej się czuje i jest gotowa, aby podejmować walkę z symptomami przemijającego czasu.

Nieco łatwiej mają panie, które niegdyś posiadały cerę tłustą. Nadprodukcja sebum w tym przypadku normalizuje się właśnie w okresie menopauzalnym, powodując, że cera jest naturalnie nawilżona. Mimo to nie można zapominać, że także taki rodzaj skóry wymaga specjalnej pielęgnacji i uzupełniania wody. Sucha skóra sprawia wiele problemów, dlatego też lepiej do niej nie dopuszczać.

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które zahamują w pewnym stopniu postępujące zmiany, a także zminimalizują nieestetyczne i niekomfortowe zmiany na cerze. Jak podkreślają dermatolodzy, regularna stymulacja kremami do skóry dojrzałej sprawia, że cera lepiej przystosowana jest do samodzielnej regeneracji. Więcej informacji na temat skóry dojrzałej w okresie menopauzy znajdziesz na stronie internetowej: http://www.vichy.pl/artyku%C5%82/skora-dojrza%C5%82a-jak-przeciwdzia%C5%82ac-skutkom-menopauzy/a17144.aspx.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: