Objawy menopauzy

Menopauza wciąż bywa traktowana niepoważnie, żartuje się z niej, mając nadzieję, że objawy nie będą dla nas uciążliwe. Tymczasem nie da się jej uniknąć, bo jest naturalnym procesem, który przydarzy się każdej kobiecie. Z czasem organizm przestaje bowiem wytwarzać estrogeny i dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Menopauza nie powinna być czynnikiem stygmatyzującym. Dlatego już po zaobserwowaniu pierwszych objawów warto zasięgnąć porady specjalisty.

Profilaktyka.

Przede wszystkim jednak dobrze jest pamiętać o profilaktyce, obejmującej zdrowy tryb życia oraz regularne badania (mammografię, cytologię, badania gęstości kości – w wieku dojrzałym). Jakie są pierwsze objawy menopauzy, na które powinna być przygotowana kobieta w wieku powyżej 40 lat? Przede wszystkim warto zauważyć, że dotyczą one zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej. Jeśli chodzi o psychiczne symptomy, wyróżniamy: drażliwość, zmienność nastrojów, trudności z koncentracją, z zasypianiem, a także uczucie przemęczenia. Natomiast fizyczne objawy menopauzy sprowadzają się do: uderzeń gorąca, osłabienia libido, suchości pochwy, wysiłkowego nietrzymania moczu, bezsenności.

Słabnąca gęstość kości.

Spada również gęstość kości, za to wzrasta poziom złego cholesterolu. Natomiast w wieku 50 – 51 lat następuje zazwyczaj zanik miesiączki (czyli prawdziwa menopauza). Wtedy objawy ulegają nasileniu, wzrasta również zagrożenie chorobami układu naczyniowego, osteoporozą czy nowotworami. Wtedy warto zadbać o odzyskanie utraconej równowagi hormonalnej – czy to poprzez preparaty syntetyczne, naturalne czy homeopatyczne. Decyzję o rodzaju suplementacji należy jednak podjąć w porozumieniu ze specjalistą (ginekologiem bądź endokrynologiem).

PODZIEL SIĘ: