Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Choć nietrzymanie moczu w dużej mierze jest problemem kobiecym, to jednak dotyka osoby obu płci. Ryzyko zachorowania wyrównuje się w starszym wieku. Statystycznie, wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka głównie pań w okresie menopauzy (gdzie zagrożenie chorobą wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów). Niemniej jednak również mężczyzn może spotkać NTM – inna sprawa, że panowie jeszcze rzadziej korzystają w takich wypadkach z porad lekarskich. Często zdarza się również, że mężczyźni ignorują podstawowe objawy, zrzucając je na karb starzenia się organizmu.

Co powinno niepokoić?

Tymczasem, niepokoić powinny: częste korzystanie z toalety (minimum 7 krotne w ciągu doby, również w nocy), odczuwanie silnego parcia na mocz, sporadyczne, mimowolne oddawanie niewielkich ilości moczu (sprowokowane np. kichaniem, kasłaniem, śmiechem czy wysiłkiem fizycznym). Symptomów tych nie powinno się w żaden sposób lekceważyć. NTM może z czasem się nasilać, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Ponad to może prowadzić do dolegliwości poważniejszych. Choć NTM z reguły nie jest bolesne, a oprócz tego bariera wstydu jest duża – często pozostaje ono u mężczyzn niezdiagnozowane. Tymczasem im więcej czasu upłynie od zauważenia pierwszych objawów do wizyty u specjalisty – tym mniejsze są szanse powodzenia terapii. NTM u mężczyzn często wiąże się z występowaniem pęcherza nadaktywnego – zbyt szybko i często kurczącego się. Pacjent odczuwa wtedy silne parcie zarówno pod wpływem bodźców dotykowych, ale i dźwiękowych czy wizualnych.

Zagrożenia.

Nietrzymanie moczu może stanowić także wynik łagodnego rozrostu prostaty(kiedy występują przeszkody dla odpływu moczu). Niezależnie jednak od przyczyn – istotna jest jak najszybsza diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. W niektórych przypadkach , jak NTM z przepełnienia, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Całe szczęście NTM jest schorzeniem uleczalnym – pod warunkiem, że nie zostanie przez pacjenta zlekceważone. W takim wypadku może dojść do znaczącego pogorszenia jakości życia, problemów na gruncie zawodowym i towarzystkim.

PODZIEL SIĘ: